Milletlerarası Ticaret Odası (MTO) tahkim uygulaması
International Chamber of Commerce (ICC) arbitration practice
- Tez No: 440918
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA BİLGE TANRIBİLİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 433
Özet
Teknolojik gelişmeler ışığında yeniden şekillenen küresel ekonomi, pek çok kavram ve kurumu kendi ihtiyaçları çerçevesinde değiştirmiş ve güncelleştirmiştir. Kuşkusuz değişmekte olan koşullar milletlerarası ticaretin yapısını da çağın ihtiyaçlarına göre şekillenmeye zorlamaktadır. Milletlerarası ticaretin gelişiminde son derece önem arz eden uyuşmazlık çözüm yolları ve özellikle tahkim müessesesi de bu şartlardan etkilenmekte ve değişen yapıda yerini almaktadır. Değinilen yapı içerisinde bir kurumsal tahkim müessesesi olan MTO tahkimi, milletlerarası ticaretten kaynaklanan uyuşmazlıkların çözümü açısından başvurulan ve geniş kabul gören çözüm usullerinden biridir.İfade edilenlerin yanı sıra MTO tahkimi, taraf iradeleri ile kurumsal yapının gereklerini oldukça hassas bir şekilde dengelemeyi başarmış ve bu kabulü hem Kurallar metnine hem de uygulamaya aktarmıştır. Böylece bir yandan, taraflara uyuşmazlık çözüm sürecini kendi ihtiyaçları çerçevesinde şekillendirme imkânı tanınmış diğer yandan da tahkim yargılamasının yürütülmesi açısından ortaya çıkması muhtemel belirsizliklerin giderilmesi ve nihaî olarak verilecek kararın sıhhati temin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Reshaped in the light of technologic developments, global economy has changed and updated many phenomenon and institutions according to its necessities. It is beyond doubt that, developing circumstances are forcing the structure of international commerce to be reshaped according to necessities thereof. Dispute resolution mechanisms and arbitration are being affected and claiming their place in this new structure. In the aforementioned framework, as an institutional arbitration mechanism International Chamber of Commerce (ICC) arbitration procedure is one of the commonly appealed mechanisms for disputes arising from international commerce. In addition, ICC arbitration has achieved to balance the will of parties and necessities of the institutional structure very sensitively and reflected this hypothesis to its application and regulations. Thus, at one hand, parties are provided the opportunity to shape the dispute resolution process according to their necessities and on the other hand, probable uncertainties that might emerge in the process of conducting arbitration are eliminated and finally the validity of the award is ensured.