Sudi'nin Gülistan ve Bustan şerhlerinde şerh yöntemi ve söz varlığı
Annonation methods and vocabulary in Sudi's Gulistan and Bustan commentaries
  1. Tez No: 440921
  2. Yazar: FATİH YERDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MERMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
16. Yüzyılda yoğun bir şekilde görülmeye başlayan şerhler, bu dönemde Farsça ve Arapça birçok edebi, dini-tasavvufi eserleri açıklamak ve bu dillerin öğretimine yardımcı olmak üzere yazılmıştır. Divan Edebiyatı'nın en önemli şarihlerinden birisi de Bosnalı Sûdî Efendi'dir. Sûdî Efendi, İranlı Şair Sadi'nin Gülistan ve Bostan adlı eserlerine yazmış olduğu şerhleri, birçok şarihin şerhlerini inceleyerek kaleme almıştır. Yazdığı şerhleri öğretici ve eleştirel bir bakış açısıyla yazmıştır. Sûdî Efendi şerhleri yazarken Gülistan ve Bostan adlı eserlerin birçok nüshasını görmüş, eserlerini bu nüshalar ve daha önce yazılmış şerhler doğrultusunda kaleme alarak bu iki eser için döneminde sahih bir nüsha ortaya koymuştur. Sûdî Efendi, bu iki eserin kelimelerini ses, anlam, yapı açısından incelemektedir. Yanlış okumaya mahal vermemek için onların nasıl okunacağını söyledikten sonra kelimeleri sarf ve nahiv yönünden inceler, kelimelerin sözlükteki anlamları ile metin içerisinde bağlamdan yola çıkarak ortaya çıkan yeni anlamlarını verir. Sûdî'nin eserlerinden yola çıkarak hazılanan bu sözlük 16. yy. metinlerinin anlam dünyasına ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
The commentaries which had started to seeing heavily in the 16. century, were written for explaining the many Persian and Arabic literature, religious-mystical Works and helping the teaching of these languages in this period. One of the most important commentator of Divan Literature is Bosnian Sudi Effendi. Sudi Effendi, who was writing commentary to the Works of Iranian poet Saadi's Gulistan and Bostan, penned these commentaries by examining the commentaries of many commentators. He wrote commentaries in terms of teaching and critically. Sudi Effendi when was writing the commentaries, he saw many copies of Gulistan and Bostan. He could demonstrate an authentic copy for these two Works in his period by writing own Works in accordance with this copies and commentaries which had written previously. Sudi Effendi analyzed the these two Works in terms of sound, meaning and structure. For the avoidance from false readings, after saying how to read of them, examine the words in terms of grammar and syntax. This dictionary, which has prepared by looking at the Works of Sudi, will shed a light on semantic World of the texts of 16. century.