Mahmud Tâ'î bin Muhammed'in Şerh-i Gülistân'ının 1b-51 Varakları (İnceleme-Metin)
Mahmud Tai bin Muhammed's Sharh Of Gulistan 1b-51a (Text-Analysis)
- Tez No: 559842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN MERMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada on dokuzuncu yüzyılda yaşamış olan Mahmud Tâ'î bin Muhammed'in Şerh-i Gülistân'ı çevriyazıya aktarılarak incelenmiştir. Tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında şerh türü hakkında genel bilgiler sunulmuş, Sa'dî-i Şirâzî'nin Gülistân'ı hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Mahmud Tâ'î bin Muhammed'in hayatı ve Şerh-i Gülistân'ı ile ilgili ulaşmış olduğumuz bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde Şerh-i Gülistân klasik mensur metin şerhi kuralları çerçevesinde, Sûdî-i Bosnevî'nin Şerh-i Gülistân'ının bazı kısımları ile karşılaştırılarak incelenmiş ve Mahmud Tâ'î bin Muhammed'in şerhinde uygulamış olduğu şerh metodu ve Gülistân'ı şerh etme amacı tespit edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde metnin hazırlanmasında takip edilen yöntemler açıklandıktan sonra Şerh-i Gülistân'ın ilk yüz sayfası Latin harflerine transkribe edilmiş, sonuç bölümünde çalışmamız esnasında ulaşmış olduğumuz bilgiler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, Sharh Of Gulistan (The Commentary of Gulistan) of Mahmud Tai bin Muhammed who lived in 19th century, has been analysed by being transcripted. The thesis is divided into three main sections. In the introduction section of this thesis is given information about Sharh (Commentary) and Gulistan. In the first section, the information we have reached about Mahmud Tai bin Muhammed's life and his literary work Sharp of Gulistan is presented. In the second section, Sharp of Gülistan has been examined with classic commentary rules by comparing some parts of Sudi Bosnevi's Sharp of Gulistan and Mahmud Tai bin Muhammed's method of commentary and his purpose of commenting the Gulistan has been tried to be determined. In the third section, after explained the methods followed in the preparation of the text, the first hundred pages of Sharp of Gulistan have been translated into Latin letters. The general information that is received in the course of studying has been assessed in the conclusion.