Tuz Nizamnamesi çerçevesinde 19. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı Devleti'nde tuzlaların idaresi ve işletilmesi
Within the framework of the Salt Regulation administration and management of saltworks in the Ottoman Empire at the second half of the 19th century
  1. Tez No: 440922
  2. Yazar: EKİN KASIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENNUR ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tuz, 19. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı devlet ve toplum hayatında çok önemli bir yere sahipti. Tuz ekonomik değerinden dolayı her dönem Osmanlı Devleti tarafından üretimi, nakliyesi ve ticareti denetim altında tutulan bir maddeydi. Sanayi Devrimi ile birlikte Avrupa devletlerinin sanayinin hammaddesi olan tuza talebi arttı. Bu talep artışı ile siyasi ve iktisadi olaylar Osmanlı Devleti'ni tuz üretim alanlarını ve tuzu devlet tekeli haline getirmeye sevk etti. Bu amaçla, 1862 yılında Osmanlı Devleti'nin ilk Tuz Nizamnamesi yayımlandı. Tuz Nizamnamesi Osmanlı mevzuatında birçok değişikliğe sebep oldu. Tuz inhisarı ile birlikte gelirlerini artıran Osmanlı Devleti, tuzlaların idaresini ve tuz gelirini borçları karşılığı olarak 1879 yılında Rüsum-ı Sitte İdaresi'ne ve 1881 yılında da Düyun-ı Umumiye İdaresi'ne bıraktı. Düyun-ı Umumiye İdaresi Osmanlı Devleti'nin tuz gelirini arttırdığı gibi tuzlaların idaresinin ve üretimi geliştirmek aşamasında pek çok yenilik yaptı. Ancak bu yenilikleri yaparken uyguladığı politikalar halkın tepkisine ve direnişine sebep oldu.
Özet (Çeviri)
Salt had a very important place in Ottoman state and social life in the second half of 19th century. Because of its value in economy, it was a mineral of which production, transportation and trade was under the control of Ottoman Empire at all terms. But in the second half of 19th century its value was increased by the Industrial Revolution for being the raw material of the chemical industry. European states demanded more salt. The increase in salt demand, the political and economic events forced the Ottoman Empire to take the monopoly of the salt production fields and also the salt itself. For this purpose, the first Salt Regulation of the Ottoman Empire was published in 1862. The Salt Regulation caused a lot of changes in Ottoman legislation. Then income of the state increased by this way and gave the administration of the salt to Rüsum-ı Sitte İdaresi to cover the debts in 1879 and to Düyun-ı Umumiye İdaresi in 1881. Düyun-ı Umumiye İdaresi performed several innovations in the salt administration, the salt technological improvements and also in increasing the income of the state. But during that period the policy that it followed caused the reaction and resistance of the public.