Codex Cumanicus ve Ermeni harfli Kıpçak Türkçesinde fiil yapımı
Verb formation in Codex Cumanicus and Kipchak Turkic in Armenian script
  1. Tez No: 440928
  2. Yazar: MUSA SALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KASAPOĞLU ÇENGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 820
Özet
Bu çalışmada, genel olarak Codex Cumanicus ve Ermeni harfli Kıpçak Türkçesi metinlerinde bulunan ekleşme yolu ile türetilmiş fiiller incelenmektedir. Çalışma, giriş bölümü haricinde, üç ana bölümden oluşmaktadır: Codex Cumanicus ve Ermeni harfli Kıpçak literatürünün tarihsel arka planını ve ilgili çalışmaları içeren ilk bölüm; söz konusu eserlerde fiil türetiminde rol oynayan isimden fiil ve fiilden fiil yapım eklerinin içeriklerinin, bu ekler ile türetilmiş fiillerin alındıkları kaynak çalışmalardaki anlam ve yer numaraları ile birlikte yer aldığı ikinci bölüm; son olarak ikinci bölümde ele alınan tüm fiiller ile yapısı çözümlenemeyen diğer fiillerin, alfabetik düzende, tarihî karşılaştırmalı ve etimolojik izahlı olarak sunulduğu üçüncü bölüm. Çalışmanın sonuç bölümünde, incelenen fiillerde hangi ekin ne ağırlıkta türetime katkıda bulunduğu, yüzdelik dağılımlarının ne anlama geldiği ve incelenen fiillerde sıra dışı türetim örnekleri ve imla çeşitliliği verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This work mainly addresses the derived verbs in Codex Cumanicus and the texts of Kipchak Turkic in Armenian script, which are formed by agglutination. Except the introduction, it is divided into three main parts: the first part which includes historical background of Codex Cumanicus and the literature of Kipchak Turkic in Armenian script and related studies; the second one which covers the contents of those formative suffixes that play role in the formation of denominal and deverbal verbs, and the verbs formed by those suffixes together with their original meanings and page numbers taken from the sources; finally the third part in which the verbs examined in the second part and the verbs whose structures are obscure are presented, in alphabetic order, with their early witnesses and etymologies. In the conclusion, it is shown that of discussed verbs which suffixes contribute to formation in what proportion, what these proportions mean, besides there are also presented the abnormal formation examples and ortographical variations.