Doğu Akdeniz Havzası'nda kahramanlık mitosları
Myths of heroism Eastern Mediterranean Basın
- Tez No: 440929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA REYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Yüksel lisans tezi olarak hazırlanan ' Doğu Akdeniz Havzasında Kahramanlık Mitosları' adlı bu çalışmada, eskiçağ medeniyetlerinin inanç sistemleri ile şekillenmiş anlatılar olan mitler kahramanlık kavramı dâhilinde incelenmektedir. Bu doğrultuda ilk olarak mit ve mitoloji kavramları hakkında bilgiler verilmiş ve mitolojinin din, siyaset ve kültür ile olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Daha sonra ise geniş bir coğrafi alanı ve uzun bir zaman dilimini içerisine alan bu başlık içerisinde Mezopotamya, Anadolu ve Yunan medeniyetlerine ait mitler iki ana başlık altında ele alınmıştır. İlk olarak Mezopotamya, Anadolu ve Yunan mitolojileri içerisinde kozmoloji ve teoloji hakkında bilgi veren mitler incelenmiştir. Daha sonra ise prestij mitosları kapsamında kahramanlık kavramını işleyen mitoslar teolojik, sosyal, siyasal, psikolojik ve kültürel açıdan değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As be presented Master's thesis, Which name's that“ Myths of Heroism Eastern Medıterranean Basın ”elaborate on mythos that shaped civilization of ancient ages belief system within heroism notion. In this direction , Mythos and mythology's Notion is informed that and mythology is estimated relationship between religious, culture and policy. Thereafter, Within Wide geografy area and long period of time which that Mesopotamia, Anatolian and Ancient Greece's civilization are belong to mythos cover all the bases in two titles. Firstly, Mesopotamia, Anatolian and Ancient Greece's mythos in its entirety estimated cosmology and theology. Secondly, Mythos which are inclusive Heroism notion social, policy, psychological and cultural within the scope of the prestige mythos.