Türk ceza adaleti sisteminde kamuya yararlı bir işte çalıştırma
Community service in the Turkish criminal justice system
  1. Tez No: 440934
  2. Yazar: MUSA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÜZÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Türk ceza adaleti sisteminde ceza politikaları, insan haklarına verilen kıymete göre yıllar içerisinde farklı aşamalardan geçmiştir. Özellikle toplum içerisinde infaz edilen ceza hukuku yaptırımları, çeşit ve içerik olarak bu gelişimden en çok etkilenmiş olan alandır. Bu çalışmada, suçluların rehabilitasyonu, iyileştirilmesi ve topluma kazandırılması şeklindeki cezanın çağdaş amaçlarını gerçekleştirmenin bir aracı olarak ortaya çıkan kamuya yararlı bir işte çalıştırma kurumunu ele aldık. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, toplum içerisinde infaz edilen ceza hukuku yaptırımları, cezalandırmaktaki amaçlar bakımından değerlendirilmiştir. İkinci bölümde“kamuya yararlı bir işte çalıştırma”kurumunun hukuki niteliği tespit edilmiş, karşılaştırmalı hukuktaki ve Türk ceza adaleti sistemindeki düzenlemeler ele alınmıştır.“Türk Ceza Adaleti Sisteminde Kamuya Yararlı Bir İşte Çalıştırma”başlığını taşıyan üçüncü bölümde kamuya yararlı bir işte çalıştırmanın şartları, kamuya yararlı bir işte çalıştırma hükmünün hukuki sonuçları ve infazı ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Turkish Criminal Justice System, penal policies have gone through different phases in respect to the importance and value that is given to human rights in years. Especially, sanctions which are implemented in the community had been affected mostly from this development by variety and content. In this study, we deal with institution of community service which arised as a mean of carrying out the contemporary aims of the punishment such as rehabilitation, recovery and reintegration in to the society of the convicts. This thesis has three chapters. In the first chapter, community sanctions are studied in respect of aims of punishment. İn the second chapter, legal qualifications of“community service”, regulations on community service in the Turkish Criminal Justice System and comparative law are examined. In the third and final chapter, namely“Commnity Service In The Turkish Criminal Justice System”, conditions of community service, legal consequences of community service and execution of sentence are examined in detail.