Sibirya Türk lehçelerinde bitki adları (Saha-Tuva)
The plant names in Siberia Turkic languages (Sakha-Tuvan)
- Tez No: 440933
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH KİRİŞÇİOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Dilbilim, Linguistics
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 561
Özet
Sibirya Türk Lehçelerinde Bitki Adları (Saha-Tuva) başlıklı tezimizde Saha ve Tuva Türk lehçelerinde bulunan bitki adları tespit edilmiştir. Tespit edilen bitki adlarının Türkiye Türkçesine aktarımının en doğru şekilde sağlanabilmesi ve diğer Sibirya Türk Lehçeleri ile ortaklıklarının belirlenebilmesi için Rusça, Latince, Altayca ve Hakasça karşılıklarına da yer verilmiştir. Bitkilerin adlandırma yolları ile bitki adlarının etimolojik ve morfolojik yapıları konu edilmiştir. Bitkilerin adlandırma yolları belirlenirken kimi zaman bitkilerin görsellerine ihtiyaç duyulmuştur ve bu görseller ek olarak teze konmuştur. Bu tezde“Giriş, İnceleme, Sonuç, Kaynakça, Ekler”bölümleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Plant names in the Sakha and Tuvan dialects were identified in dissertation titled“Plant names (Sakha and Tuvan) in Siberian Turkish dialects”. Russian, Latin, Altai and Khakas equivalents of plant names were also given so as to transfer in the most accurate way to Turkish and to determine their association with other Siberian Turkish dialects. Etymological and morphological structure of plant names were mentioned with naming ways of plants. Images of plants were needed while determining naming ways of plants and these images were attached to the dissertation. This dissertation includes the sections“Prologue, Thesis, Conclusion, Bibliography, Attachments”.