Türk ve Komor vatandaşlık hukukunda vatandaşlığın kaybı vatandaşlıktan çıkma ve kaybettirme
According to Turkish citizenship law and Comoros Islands citizenship law, loss of citizenship and reuniciation of citizenship
- Tez No: 440942
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA BİLGE TANRIBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türk ve Komor vatandaşlık huhukunda vantadaşlığı kaybı, vatandaşlığı kaybedilmesine gelecek olursak, ilk belirtilecek olan husus, Türk ve Komor vatandaşlğını kaybeden kişinin, kayıp tarihinden başlayarak gibi yabancı muamelesinen tabi tutulmasıdır. Vatandaşlığın kaybında, devletle kişinin menfaatleri genellikle karşı karşıyadır. Her iki devlet farklı vatandaşlık düzenlemelerine sahiptir. Öreğin Türk vatandaşlık hukukunda çok vatandaşlık kabul edilirken, Komor adaları vatandaşlık hukukunda tek vatandaşlık esastır. Çok vatandaşlık sahibi olanların eş ve çocukları da Komor vatandaşlığını kaybeder. Türk ve Komor vatandaşlık hukukunda vatandaşlığı kaybı iki durum vardır, şartları ve sonuçları olacaktır. Her ülke hukuku systemi farklı, Bu amacı hem Türkiye hukuku hem komor hukuku vatandaşlık analiz yapacaktır. Bu tez mukayeseli çalışmamızın ana temasına uygun şekilde, vatandaşlık hukuku temel ilkelerinin etkileri ele alınarak, Türk Hukukunda ve Komor Hukukunda vatandaşlık çıkma türleri incelenecektir; Son olarak ise vatandaşlıktan kaybettirme
Özet (Çeviri)
On the matter of the loss of citizenship in Turkish and Comoros Citizenship Laws, it is the firs point to be referred that the person who lost the citizenship of Turkey or Comoros will be subject to the treatment as if this person is a foreigner by the date of the loss of citizenship. In case of the loss of the citizenship, the interests of the person and the state are in contradiction with each other, generally. Both states have different citizenship laws. For example, while multi-citizenship is allowable in Turkish citizenship law, the laws of Comoros Islands only accepts single citizenship. The spouses and children of a person having multi-citizenship will also lose their Comoros citizenship. There are two conditions to lose the citizenship in Turkish and Comoros laws with their situations and consequences. Turkish laws and Comoros laws will be analysed for their distinctive laws on citizenship. This thesis will focus on the loss of citizenship in Turkish and Comoros laws by considering the basic principles of citizenship in these respective laws in compliance with the theme of the work. Finally, the citizenship losses will be assessed.