Modernliğin medenilik olarak sunulmasında eşyanın ideolojik kullanımı
Ideological usage of commodity in presentation of modernness as civilness
- Tez No: 440943
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BAYRAKTAR-DURGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Kapitalizmle birlikte Avrupa'nın ulaşmış olduğu modernlik düzeyi, Avrupamerkezci literatürde ve modernleşme teorilerinde medeniyet ile özdeşleştirilmiştir. Bu özdeşlik kurulurken, modernliğin ve medeniyetin temeline rasyonalite yerleştirilmiştir. Rasyonalitenin evrenselliğinden hareketle, Batı medeniyetinin evrensel değerler ve yapılar ihtiva ettiği iddia edilmiştir. Bu çalışma, Avrupamerkezci tarih okumasına eleştirel yaklaşmaktadır. Çalışmanın amacı; Avrupa dışı dünyaya modernliğin medenilik olarak sunulma sürecini ve bu sürecin sonuçlarını gösterebilmektir. Bu amaç doğrultusunda çalışma üç bölüme ayrılmıştır. Modernliğin Medenilik Olarak Üretimi başlıklı birinci bölümde, Avrupamerkezci literatürde modern hayatın ve medeniyetin temeline kapitalizmin yerleştirilmesi ve kapitalizmin rasyonelleştirilmesi ele alınmıştır. Modernliğin Medenilik Olarak Dağıtımı başlıklı ikinci bölümde, birinci bölümde ele alınan süreçlerin modernleşme kuramlarında sunulma biçimleri üzerinde durulmuştur. Bu bölümde ayrıca kapitalist sistemde üretilen tekniğin ve eşyanın tarafsızlığı tartışması yapılmıştır. Çalışmanın son bölümü Modernliğin Medenilik Olarak Tüketimi başlığını taşımaktadır. Bu bölümde, kapitalist üretim ve dağıtım süreçleri neticesinde ortaya çıkan kültür endüstrisi üzerinde durulmuştur. Kültür endüstrisinin işleyiş mekanizması ve bu süreçlerin insan ve kültür üzerindeki etkileri değerlendirilerek çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The level of Europe's modernity along capitalism is identified with civilization in the Eurocentric literature and modernization theories. While establishing this identification rationality was placed at the roots of modernity and civilization. By the idea of globalization of rationality, it was claimed that Western civilization includes global values and structures. This thesis applies a critical approach to the Eurocentric historical perspective. The aim of the thesis is to indicate the process which presents modernness as civilness to the societies outside Europe and to discuss the results of this process. In the direction of this aim, the thesis was separated into three sections. In the first section titled as Production of Modernness as Civilness, it is criticized that the rationalization of capitalism and capitalism is presented as the root of modern life and civilization in the Eurocentric literature. In the second section titled as The Distribution of Modernness as Civilness, the presentation of the processes in the modernization theories which were handled in the first section is emphasized. The section also discusses so-named neutrality of commodity and technics within the capitalist system. The last section of the thesis was headed as The Consumption of Modernness as Civilness. This section emphasizes culture industry which was emerged as a result of capitalist production and consumption processes. The thesis is concluded by evaluating the influences of working mechanism of culture industry and these processes on human and culture.