Türkiye'de siyasal reform bağlamında Adalet ve Kalkınma Partisi
Justice and Development Party in the context of political reform in Turkey
  1. Tez No: 440946
  2. Yazar: ZEYNEP SANCAKTUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Türk siyasi hayatında çok partili hayata geçişten günümüze demokratikleşme çabaları devam etmektedir. Bu süre zarfında demokrasi pek çok kez askeri müdahalelerle askıya alınmış ve siyaset kurumu vesayet altında tutulmuştur. Toplumun talep ve beklentilerine cevap vermekte zorlanan siyaset kurumu, gereken değişim ve dönüşümü de sağlayamamıştır. Bu çalışma kapsamında; bir reform hareketi olduğunu beyan eden AK Partinin, toplumun çeşitli alanlarında hayata geçirdiği reformlar ele alınarak, meydana gelen değişim ve dönüşüm incelenmiştir. Çalışmada veri olarak, AK Parti'nin yol haritası olarak kabul ettiği seçim beyannameleri, partinin resmi web sitesinden derlenen yazılı dokümanlar, haberler, parti programı, politika belgeleri ve parti hakkında yapılan çalışmalar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Democratization efforts have continued since the transition to multi-party life in Turkish political life. During this time, democracy has been suspended many times with military intervention and political institutions have been kept under guardianship. Political institution that has difficulties in responding to the demands and expectations of society could not provide necessary change and conversion. Within the scope of this study; change and conversion that occurred were investigated by taking the reforms that AK Party, which declares that it is a reform movement, brought to life in various areas of society. As the data in the study, election returns that were adopted as the road map of AK Party, documents compiled from the official web page, party program, policy documents and studies done about the party have been used.