Servet-i Fünûn romanında karamsarlık
Pessimism on the novel of the Servet-i Fünun
- Tez No: 440947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAHAT ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Edebiyatımıza yeni bir bakış açısı getiren Servet-i Fünûn Topluluğu (1896-1901), yönünü Batıya çeviren Türk edebiyatının önemli duraklarından birini teşkil eder. Bu dönem edipleri özellikle Fransız edebiyatının etkisinde eser verir. Mizaçları ve II. Abdülhamid döneminin ağır siyasi koşulları sanatkârların karamsarlığa düşmelerine neden olur. Roman türünün geliştiği bu dönemde eserlere karamsarlık duygusu hâkim olduğu görülür. Bu bağlamda 1896-1901 yılları arasında Servet-i Fünûn dergisi etrafında bir araya gelen romancıların dergide tefrika ettikleri romanlar çalışmamızın temelini oluşturmaktadır: Halit Ziya'nın Mai ve Siyah, Aşk-ı Memnu, Kırık Hayatlar'ı, Mehmet Rauf'un Eylül'ü, Hüseyin Cahit'in Hayal İçinde'si ve Saffeti Ziya'nın Salon Köşelerinde romanı tezimizin ana malzemesidir. Bu romanlar hem yazarların hem de dönemin zihniyetini yansıtmaktadır. Bu çalışmada adı geçen romanlar, roman kahramanlarının mizaç, psikolojik etkenler, II. Abdülhamit dönemi baskısı, sosyal ve ekonomik şartlar etrafında incelenecektir. Böylece eserlere hâkim olan karamsar hatta zaman zaman melankolik denilebilecek ruh hâlleri sebep ve sonuçlarıyla ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
Servet-i Fünun Community (1896-1901) which brought a new point of view for our litereture is one of important steps in modern Turkish literature. Men of literature in this period, wrote thir works under the thumb of French literature. Because of their dispositions and political conditions of Abdülhamid II's reign, Servet-i Fünun artists sinked into pessimism. In this period, which novel genre developed, sense of pessimism dominates the works. In this context novels which were serialized by novelists who gathered around the Servet-i Fünûn periodical between 1896 and 1901 are our thesis' resources: Halid Ziya's Mai ve Siyah, Aşk-ı Memnu, Kırık Hayatlar; Mehmet Rauf's Eylül; Hüseyin Cahit's Hayal İçinde and Saffeti Ziya's Salon Köşelerinde are our main materials. These novels reflect both writers' and the period's mentality. In this study, the given novels will be examined around disposition of characters, psychological effects, repression of Abdülhamid II's reign, social and economical conditions. Thus the pessimistic even sometimes melancholic mood above these novels will be revealed by reasons and consequences.