The discourse of the justice and development party on the Kurdish and minority issues
Adalet ve Kalkınma Partisinin Kürt ve azınlık konusunda söylemi
  1. Tez No: 397497
  2. Yazar: İRFAN KEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SETENAY NİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Adalet ve Kalkınma Partisi'nin iktidarda bulunduğu son 13 yılda Türkiye'nin etnik sorunlarını çözümü için yeni bir siyasi söylem geliştirdi. Bununla beraber AKP yönetimi 'Açılımlar' olarak bilinen, ilk adımda Kürt Açılımı olarak başlayıp diğer etnik ve dini sorunlar için genişleyerek devam eden bir siyasi reform dizisi başlattı. AKP iktidara gelmesiyle Kürt ve Ermeni sorunlarına dair devlet söylemindeki değişimin araştırılması bu tezin ana amacıdır.İki ana akım siyasi hareket olan Türk Milliyetçiliğinin ve Siyasi İslam'ın etnik ve dini sorunların yaklaşımlarının tarihsel bir bağlamda araştırılması bu tezin diğer bir önemli amacıdır. Kürt ve Ermeni sorunları Türkiye'nin farklı toplumsal sorunları olmasına rağmen bu tez için birer araştırma alanı olarak seçilmiştir. Bu çalışma 'Muhafazakar-Demokratlar'ın hem tarihsel hem de yapısal olarak birbirlerinden farklı olan bu iki etnik soruna dair kullandıkları söylemsel benzerliklerin ve farklılıklarını araştırılmasını hedeflemektedir.AKP'nin bu sorunlar üzerine olan söyleminin analizi, 'Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'ndeki parti motivasyonlarını, özellikleri ve sınırlarını anlamakta kolaylık sağlayacaktır.AKP yönetiminin farklı kimlikler üzerindeki algısı, tarihsel anlatıları ve AKP'nin şiddet olaylarına karşı tutumu AKP'nin siyasi söyleminin analizinde kullanılacak odak noktalarıdır.
Özet (Çeviri)
The Justice and Development Party (JDP) administration during the 13 years in government developed a new political discourse for solution of ethnic issues in Turkey and started a new series of reform policies known as 'initiatives' which started as 'Kurdish Initiative' and it has been continuing for other ethnic and religious questions. The main purpose of this thesis is exploring the transformation of state discourse on Kurdish and Armenian questions after the ruling period of the JDP. The exploring the approaches of two mainstream political movements, Turkish Nationalism and Political Islam, on the ethnic and religious questions in a historical context is another important purpose of this thesis. Although Kurdish and Armenian questions are different social problems of Turkey, these questions are chosen as research areas. This study aims to examine the discursive similarities and differences on these two“apparently and historically different”ethnic problems to understand the approaches of 'conservative-democrats' on ethnic issues. The analysis of the JDP's discourse on these questions provides convenience in understanding the JDP's motivations, priorities and limitations in the 'Project of National Unity and Fraternity'. Perceptions of JDP administrations on different identities, the historical narratives and approaches of the JDP on the violence incidents are focal points to analyze the political discourse of the JDP.