Haber değeri ve objektiflik: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından yapılan açıklamaların basında temsili
News values and objectivity: The view of the President Abdullah Gul's statement by the press
  1. Tez No: 440975
  2. Yazar: HACI MEHMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİKAR DAMLAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından yapılan basın açıklamalarının, haberde objektiflik ve haber değer teorileri bağlamında basında nasıl temsil edildiğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Ağustos 2010'dan Şubat 2013'e kadar yapılan 154 açıklama, örneklem olarak seçilen Hürriyet, Sabah, Sözcü ve Zaman Gazeteleri'ne yansıyış biçimi haber objektifliği ve haber değer teorileri bağlamında içerik analizi yöntemiyle incelenmiş, sonuçlar sayısallaştırılarak benzerlikler ve farklılıklar tablolarla ortaya konulmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde; haber değer teorileri ve haberde objektiflik kavramları irdelenmiş, haberin nitelikleri, haber değeri kriterleri ve objektif haber tanımlamaları üzerinde durulmuştur. Yine ilk bölümde genel olarak medya-siyaset ilişkileri ile basının haber verme işlevi konularına dikkat çekilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Cumhurbaşkanının basın açıklamaları içerik analizine tabi tutulmuş, ayrıca bu açıklamaların gazetelere yansıması ayrı ayrı sınıflandırılarak tablolaştırılmıştır. Ek olarak gazetelerde yer alan haberler çapraz tablolarla karşılaştırmaya tabi tutulmuştur. Sonuç olarak yayın politikası, sermayesi ve okuyucu kitlesi gibi farklı kriterler göz önünde tutularak belirlenen dört gazetede haber içeriklerinde farklılıklar tespit edilmiş, Cumhurbaşkanının basın açıklamalarına gazetelerin farklı haber değeri yükledikleri ortaya çıkarılmıştır. Bu durum haber objektifliği açısından soru işaretleri barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to determine that how press releases issued by the President Abdullah Gul represented in media in the context of news objectivity and news value theory. Within the scope of this study, 154 statements made by Abdullah Gul from August 2010 to February 2013 examined in the context of manner of reflection in newspapers selected samples as Hurriyet, Sabah, Sozcu and Zaman in terms of news objectivity and news value theories by the method of content analysis, the results were digitized and similarities and differences were revealed by the tables. In the first part of the study, news value theories and concepts of news value criteria were discussed and focused on quality of the news, news value criteria and objective definition of news. Again in the first part, it is, in general, focused on media- politics relations and function of the press informing. In the second part of the study, the President's press statements were subjected to content analysis, the reflection in the newspapers of these statements are each classified separately and tabulated. In addition to news which takes place in the newspapers were subjected to comparison by the crosstabs. As a result, it was determined differences in content of news among four newspapers considered by considering different criteria of the publication policy, capital, audience and found that newspapers carry different news value on The President's press statements. This contains question marks in terms of news objectivity.