Sözlü gelenekte Kırım Tatar Türklerinin muhacereti ve sürgünler
Immigration and deportations of Crimean Tatars in oral tradition
- Tez No: 440974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AHSEN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Çalışmamızda Kırım Tatar Türklerinin muhacereti, sürgünü ve katıldıkları savaşlar incelenmiştir ve bu olaylar sonrasında toplumsal bellekte yer alan Türk Halk Edebiyatına ait ürünler ortaya konmuştur. Çalışmamızda sözlü tarih yönteminden faydalanılmıştır. Kırım Tatarların resmi ve sözlü tarihi mukayese edilerek, resmi tarihte yer almayan bilgilere ulaşılmıştır. Sözlü tarih kaynakları olarak türküler ve Kırım Tatar Halk Edebiyatında yaygın olan sürgün hikâyeleri değerlendirilmiştir. Çalışmamız esnasında olayların tanıklarıyla ve onların çocuklarıyla da mülakat yapılmıştır. Resmi tarih kaynakları olarak daha önce Türkçeye çevrilmeyen kitaplar ve makaleler kullanılmıştır. Çalışmamızda faydalandığımız eserler ve kaynaklar bibliyografya kısmında sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, immigration, deportation of Crimean Tatars and wars in which they took part are searched and the products into the social memory belong to Turkish Folk Literature, produced after these events are presented. In our study, we practiced oral history method. Crimean Tatar oral and official history were compared, during this process we have reached to information which doesn't appear in official history. We evaluated Crimean Tatar folk songs and widespread genre of Crimean Tatar Folk Literature deportation stories as an oral history source. We had an interview with the alive witnesses of events and their children. As official history sources we took books and articles which have never been translated into Turkish. The Works and sources that we benefited from are listed into the bibliography.