İmar planlarının değiştirilmesi ve yargısal denetimi
Judicial review and change of zoning plans
- Tez No: 440976
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İdareler, sağlıklı, düzenli ve güvenli bir kentleşmeye gidebilmek için birtakım imar faaliyetlerinde bulunmaktadır. Bu noktada hem idareleri hem de diğer ilgilileri bağlayıcı mahiyette belirli bir bölgeyi içine alan taşınmazların bayındır hale getirilmesi için düzenleyici işlem niteliğindeki imar planları hazırlamaktadır. Çalışmada, planlamanın tarihsel gelişimine, planlama ilkelerine, imar planlarının çeşitlerine, planların değiştirilmesinde uyulması gereken kurallara ve imar planları ile plan değişikliklerine dayalı olarak ortaya çıkan uyuşmazlıklar için yargısal denetimin nasıl yapıldığı hususlarına değinilmiştir. Çalışmanın özünü plan değişikleri ve yargısal denetim oluşturduğu için bu konulara ilişkin açıklamalara ağırlık verilmiştir. Mevzuatta yapılan son değişikliklere incelemede yer verildiği gibi idari yargı mercilerinin konuya ilişkin olarak almış olduğu en yeni kararlara da değinilerek uygulamanın daha iyi anlaşılması hedeflenmiştir. Plan değişikliğinin, kamu yararının zorunlu kıldığı durumlarda bilimsel esaslara uygun olarak ve plan ana kararlarını bozmayacak şekilde yapılması zorunluluğuna rağmen, uygulamada idareler bu yola sıklıkla başvurmaktadır. Plan değişikliğinin sayılarının artması kamu yararı açısından sorunu çözücü mahiyette olsa da, çoğu zaman bu durum zincirleme bir şekilde mağduriyetlerin ve bunun sonucu olarak da idari yargı organları önüne gelen uyuşmazlıkların sayısının artmasına sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Administrations engage in several reconstruction activities to be able to become urbanized in a well planned, oredered and reliable way. At this point, zoning plans in the function of administrative regulatory acts are prepared immovable properties in a certain area to be reconstucted in the function of including both administration and those concerned. This work refers to historical improvement of planning, principles of planning, kinds of zoning plans, rules which must be followed in change of plan and how judicial review about disputes emerging due to zoning plans and change of the plans are carried out. Explanations regarding these matters are concentrated because the gist of this work consists of judicial review and plan changes. It is aimed in this work to be understood well in practice so that it has been cited last changes in legistlation and also the decisions administrative juridiction has taken recently. Although plan changes must only be carried out under certain circumstances that public good necessitates, in accordance with scientific principles, and without deteriorating the main decisions of the original plan, administrations often prefer this way in practice. Despite of increasing the number of plan changes in the function of problem solving in terms of public good,mostly, this case causes that the number of unjust treatments increases continuously and as a result of this, the number of disputes which administrative juridiction must survey increases.