Tarihte Jimma şehri (1936-1991)
A history of Jimma town (1936 – 1991)
- Tez No: 440983
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE FATMA ŞIVGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Şehirleşme, şehirde yaşayan insanların kademeli şekilde giderek artmasıdır. Ayrıca, şehirleşme kırsal bir kültür ve hayattan şehir hayatına dönüşüm sürecidir. Şehirleşme sadece modern bir olgu değildir. Antik Mezopotamya ve Mısır'da başlayan şehirleşme, Avrupa'da sanayi devriminin ortaya çıkmasıyla hızlı bir gelişme göstermiştir. Şehirleşme oranı düşük olmasına karşın böyle bir gelişme Afrika'da da meydana gelmiştir. Yapılan çalışmanın amacı, 1936-1991 arasında Etiyopya'da ortaya çıkan siyasal, kültürel, idari ve sosyo-ekonomik değişimlerin Jimma Şehri'nin gelişmesine sağladığı etkiyi incelemektir. Bu tarihsel gelişmeyi ortaya çıkartmak için bu dönemdeki mevcut belgeler dahil olmak üzere tarihsel eserler ve makaleler kullanılmıştır. Bu çalışmanın kapsadığı yıllar içeresinde(1936-1991), Jimma Şehri, homojen bir toplumdan nispeten daha çeşitli ve kozmopolit nüfus haline gelmiştir. İtalyan İşgali döneminde ve sonrasında, Jimma Şehri ve çevresi, kahve başta olmak üzere ihracata yönelik ürünlerin üretim ve dağıtım merkezi olmuştur.1974 yılında ortaya çıkan popüler devrimiyle iktidara gelen Derg rejimi(1974-1991), Marksist ideolojiyi takip etmiştir. Dolayısıyla hem ülke genelinde hem de Jimma Şehri'nde değişik siyasi ve sosyal gelişmeler görülmüştür. 17 yıl boyunca devam eden Derg döneminde, mevcut olan siyasi istikrarsızlıktan dolayı Jimma Şehri'nin gelişimi durgun düzeyde kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Urbanization is a gradual increase in the proportion of people living in cities. Moreover, it is a process of transformation of life from rural culture and life to a city life.Urbanization is not just a modern phenomenon. It was started in ancient Mesopotamia and Egypt and showed a rapid development with the advent of industrial revolution in Europe. Although the degree of urbanization was low, such a development was also occurred in Africa. The objective of this study is to examine the impact of political, cultural, administrative and socio-economic changes which occured in Ethiopia (1936-1991) on the development of the Jimma Town. In order to study these historical developments, historical documents which occurred in the period under study and articles have been used. Under the years covered by this study (1936-1991), Jimma Town has been changed from a relatively homogenous society to a more diversified and cosmopolitan population. During and after the İtalian occupation period, Jimma Town and it's sorrounding areas become the centre for production and distribution of export oriented products mainly coffee. The Derg regime (1974-1991) which come to power following the 1974 popular revolution followed a Marxist ideology.Thus, both the country in general and the town of Jimma had seen different political and social developments. During the Derg period which lasted for 17 years, with the existence of political instability in the country, the development of Jimma Town has remained stagnant.