Türk müzeciliğinin tarihsel gelişimi
Histroical progress of Turkish museology
- Tez No: 440984
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜCEL ŞENYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Müzecilik, Archeology, Museology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Dünya'da ve Osmanlı İmparatorluğu dönemi de dâhil olmak üzere Ülkemizde Müzecilik kronolojisi ile ilgili süreci yazarları tarafından hazırlanmış birinci elden elde ettiğimiz kaynaklarından aktardığımız bu tezin amacına uygun olarak Türkiye'de bulunan tüm arkeoloji, sanat tarihi, güzel sanatlar akademileri, turizm ve seyahat işletmeciliği bölümlerinde okutulan Müzecilik derslerine kaynak oluşturmasını istediğimizi belirtmek isterim. Ayrıca bu tezin Türkiye'de Müzeciliğin üç evresinden birincisi olan toplama, (depolama), ikincisi olan saklama (vitrin düzeyinde) ve üçüncüsü olan yorumlama evrelerinin ilk ikisinden çalışanlarının üstün gayreti ve fedakâr hizmetleri ile geçtiğini, ancak üçüncüsü olan (yorumlama) evresinde bir miktar geç kalınmış olduğunu görmemizi sağladığını düşünmekteyim. Bu nedenle bu tezin amacına uygun olarak yazılmış ilk yazılı kaynak olduğunu ifade etmek isterim. Ayrıca Müzecilik tarihimizde Müzelerimizde özverili çalışmaların belgesel nitelikli kısa bir anlatımı olarak gördüğüm bu yüksek lisans tezi ile Müzelere ve Müzeciliğe dikkat çekilerek, taşınır kültür varlıklarının ebed ikametgâhı olması itibariyle müzelerimizin sadece toplayıcı ve saklayıcı görevlerinin olmadığını bundan sonra elde edilen eserlerimizin rasyonel bir tarihsel düşünce sistemi ile yorumlanması gerektiğine de dikkat çekmek istedik. Yukarıda da ifade ettiğim üzere bu özellikleri bakımından Müzecilik tarihinin önemli aşamalarını kronolojik bir düzlemde anlatan tezimizin alanında ilk tez olduğu görülecektir.
Özet (Çeviri)
I want to tell one more time that this thesis could be source for the mouseum studies lessons in the archeology and art history departmants of faculties, fine arts academies and tourism and travel management departmants. In this thesis we mentioned the process of museology in the world and in our country including Ottoman Empire period, according to the first hand sources. Moreover I think this thesis provided us to see that museology in Turkey passed first two of its three process of collection, storage and interpretation because of its own effort and much effort and altruistic services of its workers but in the last process it was a bit late. So this thesis is the first source written appropiate to its aim. Moreover with this master thesis –that I see a brief narration of altruistic Works of our museology history- we want to pay attention to fact that our museums not only have duties of collection and storage but also our haritage must be interpreted with a true historical method. So as I said before our thesis which tells important processes of Museology history is the first in its field.