Reşid Paşa divan
Resid Pasha divan
  1. Tez No: 440985
  2. Yazar: AYŞE SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
19. yy Türk Edebiyatı değişimlerin ve modern anlamda gelişmelerin olmaya başladığı bir dönemdir. Asırlarca süregelen Divan şiiri geleneği, son dönemde tesirini yitirmeye başlasa da bazı şairlerin ilgisinin sürdüğü görülmektedir. Reşid Paşa, hukuk ve tarih alanında önemli çalışmalarda bulunan son dönem Osmanlı valilerindendir. Devlet kademelerinde değişik yerlerde görevler yapan vali, şiirlerini Klâsik Edebiyat çizgisinde vermiştir. Farklı nazım türlerinin bulunduğu eseri, şiir türünde sahip olduğu tek kitabıdır. Reşid Paşa, hukuk ve tarih alanında öne çıkan bir isim olsa da, Divan'ından hareketle onun edebî şahsiyeti ve hayatı hakkında bilgi sahibi olmaya ve aynı zamanda içinde bulunduğu dönemin şartlarını görmeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
19.yy century Turkish Literature is begining a period of changes and developments in modern sense. Traditional Divan poetry is on going for centuries; but it begin to lose its influence in the last period. However, we can see some poets have stil interesting in with Divan poetry. Resid Pasha is one of the last Ottoman governors who has made significant improvements in law and history. Governeor, who served in the goverment in different areas, is made in the style of classical literature in his poems. Resid Pasha Divan, which is full of different kind of serve, is the only book of poetry he was owned. Resid Pasha is a prominent name in the field of law and history but we will try to learn about his life and literary personality, at the same time we will try to see the conditions of his age.