Türkiye ve Kırgızistan'ın belediyecilik sisteminin karşılaştırılması
The comparison of municipality systems of Turkey and Kyrgyzstan
- Tez No: 441015
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Kırgızistan'da belediyecilik meselesi Türkiye açısından Kırgızistan özelinde Post-Sovyet ülkelerini de anlamak açısından önemli bir konudur. Bu konuda Türkiye'de yapılan akademik çalışmalar literatürün daha çok Rusça olması ve 1990'lara kadar siyasi izolasyonun varlığı nedeniyle yeteri kadar incelenememiştir. Türkiye ile Kırgızistan arasında belediyecilik sistemi ile ilgili dinamiklerinin belirlenmesi iki ülkenin yerel yönetimler bağlamında yapacağı kamusal konularda işbirliğine katkı sağlayarak iki ülke yetkilileri arasında oluşan veya oluşabilecek algı ve yaklaşım sorunlarına asgari çözümler sunmayı amaçlamaktadır. Yüksek lisans tez araştırmamızda Türkiye ile Kırgızistan arasında belediyecilik sisteminin karşılaştırılması konusunu nesnel ve metodolojik olarak ele alıp ayrıldığı ve birleştiği noktaları tespit ederek bu ve benzer farklı yaklaşımların iç ve dış dinamiklerini akademik bir zeminde değerlendirmeye çalıştık. Tezimizde bu konu ile ilgili yapılan akademik araştırmalar ile bu ülkelerde uygulanan yerel yönetim sisteminin dayandığı mevzuatların incelenmesi ve karşılaştırılması esas alınmıştır. Sonuç itibari ile Kırgızistan yerel yönetim sistemi yapılanma itibari ile Sovyet dönemi izlerini taşımakta ve mevzuatta belediye hizmeti belediye mülkü gibi kelimeler geçmesine rağmen doğrudan bu kurumlara belediye kelimesi kullanılmamaktadır. Sovyet döneminde yerel yönetim olarak kurulan bölgesel meclisler aynı zamanda merkezi idarenin taşra örgütlenmesini de ifade ediyordu bu nedenle bu meclislerin devamı olan Kırgızistan yerel yönetim yapılanması ve belediye kurumu Türkiye'deki Osmanlı döneminde vilayet nizamnameleri ile başlayan ve günümüzde il özel idareleri halini alan yapılanmalara benzemektedir. Bu sistemde aynı zamanda yürütmenin başı olan belediye başkanları mülki idarenin takdiri ile seçilebilmekte ve atanabilmektedir. Bu durum Türkiye'deki Osmanlı'nın son ve Cumhuriyet'in ilk dönemlerindeki belediye başkanlarının atanması ile de karşılaştırılabilir. Vesayet ve mali özerklik açısından da Kırgızistan'da belediyeler merkezi idarenin de sıkıntılarına paralel olarak ciddi sorunlar yaşamakta ve demokratik bir gelişme gösterememektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of municipality in Kyrgyzstan is an important subject for Turkey in terms of understanding Kyrgyzstan specific post-Soviet countries. Having majority of the literature within the academic studies carried out in Turkey in Russian and due to the presence of political isolation until 1990s. Determination of the dynamics in regard to the municipality system between Turkey and Kyrgyzstan aims to offer minimum solutions towards problems in perception and approach that might occur between two country official by contributing to the cooperation that two countries will make on public issues within the context of local self-governments. In our master's thesis research, we evaluated the subject of comparison of municipality system between Turkey and Kyrgyzstan objectively and methodologically, and determined the points they differ and share and thus tried to assess the internal and external dynamics of this and similar different approaches on an academic base. The academic studies conducted in regard to this subject and the analysis and comparison of the regulations that the local self administrative system applied in these countries is based on were taken as basis in our thesis. As a result, the local administrative system in Kyrgyzstan carries the marks of the Soviet period in terms of structure and though there are words such as municipality service and municipality property mentioned in the regulation, these institutions are not directly used with the word“municipality”. Regional assemblies established as local administrations in the Soviet period also stood for the rural organization of the central administration, and therefore Kyrgyzstan local administration structuring and the municipality institution that followed these assemblies are similar to the structures that started as city regulations in the Ottoman era and took the form of city special administrations today in Turkey. In this system the mayors, who are also the leaders of the executive branch, can be elected with the decision of civil administration or can be appointed. This situation can be compared with the appointment of the mayors from the last periods of Ottoman era and the first periods of the Republic in Turkey. The municipalities in Kyrgyzstan encounter serious problems in parallel with the difficulties of the central authority in terms of tutelage and financial autonomy, and cannot make democratic progress.