Sinemada gerçeklik algısı ve Tasavvuf ilişkisi (Semih Kaplanoğlu sineması)
Reality perception in cinema and its relationship with Sufism (Semih Kaplanoğlu's cinema)
- Tez No: 441025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEZAİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, sinemadaki gerçeklik algısından yola çıkarak, sinemanın sahip olduğu potansiyellerden ötürü İslam tasavvufu ile olan ilişkisini Semih Kaplanoğlu'nun Yumurta, Süt ve Bal filmleri üzerinden analiz etmektir. Çalışmada öncelikli olarak sinemada gerçeklik olgusu ele alınarak çeşitli yaklaşımlar değerlendirilmiş, ardından André Bazin'in gerçeklik algısı tasavvufi ilişki ile temellendirilmiştir. Tasavvuf ve sinema ilişkisi, İslam'da sanat anlayışının bir gerçeği olduğundan, İslam ve sanat arasındaki etkileşim ortaya konmuş ardından sinema ve tasavvuf ilişkisi ele alınarak, Semih Kaplanoğlu'nun Yusuf Üçlemesi adını verdiği üç filmi, Yumurta, Süt ve Bal filmleri analiz edilmiştir. Sonuç olarak André Bazin'in sinemada gerçeklik algısı ile İslam'ın sanata olan yaklaşımı arasında bir benzerlik olduğu ortaya konmuş ve sinemanın tasavvuf ile olan etkileşimi Türk sinemasında yeni bir yaklaşım olarak kendine yer bulan Semih Kaplanoğlu sinematografisi üzerinden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Main goal of this study is to analyze the relationship between sufism and cinema due to the potential that cinema has, through Semih Kaplanoglu's movies named Egg, Milk and Honey, starting from reality perception in cinema. Several approaches are evaluated first by using the phenomenon of reality in cinema, then André Bazin's perception of reality is underpinned by the sufist connections. Since the relationship between sufism and cinema is the fact of understanding of art in Islam, the interaction between Islam and art is presented. Afterwards, the three movies namely Egg, Milk and, Honey that Semih Kaplanoglu calls them the Joseph Trinity are analysed by elaborating the relationship between cinema and sufism. Finally, the fact that there is similarity between André Bazin's perception of reality in cinema and Islamic approach to art is manifested, and the interaction between cinema and sufism is addressed through Semih Kaplanoglu sinematography that has had a place in Turkish cinema as a new approach.