Kültürel farklılıkların iş görüşmelerine yansımaları üzerine bir analiz: Türk iş adamlarının Yunanistan ve İran görüşmeleri örneği
An analysis on the reflections of cultural differences up on business interviews: The sample of Turkish businessmen interview in Greece and İran
- Tez No: 441026
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE GÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kültürel farklılıklardan kaynaklanan iletişim biçimlerinin farklı oluşu, dil ve düşünme yeteneklerinin farklı oluşu ve değer farklılıkları iletişim sürecini etkilemekte ve kültürlerarası iletişim sorunlarından birisi olan yanlış anlama olasılığını arttırmaktadır. Bu araştırmada Hofstede'nin ortaya koyduğu parametrelerden yararlanılarak, uluslararası pazarda faaliyet gösteren Türk iş adamlarının sahip oldukları kültürü, Yunan ve İranlı iş adamları ile yaptıkları iş görüşmelerine nasıl yansıttıklarını ortaya koymak ve varsa iletişim problemlerindeki benzerlikleri saptamak amaçlanmaktadır. Bu araştırma Türkiye'yi kapsamaktadır. Türkiye'de uluslararası pazarda faaliyet gösteren firmalarda çalışan iş adamları ile sınırlıdır. Türkiye'de bulunan, uluslararası pazarda faaliyet gösteren, Yunanistan veya İran ile iş görüşmesi yapan şirketlerde çalışan iş adamlarına uygulanan derinlemesine mülakat yöntemi ile veriler toplanmıştır. Bu veriler sonucunda araştırmaya katılanların ortak görüşü; karşı tarafın kültürünün bilinmesi iş görüşmeleri üzerinde etkili iken, kültürel benzerliklerin bulunmasının görüşmelerin başarılı olmasında bir etkisinin bulunmadığı yönündedir. Yunanistan ile iş yapan Türk iş adamlarına kıyasla, İran ile iş yapan Türk iş adamları için karşı kültürün dininin bilinmesi iş görüşmelerinin başarılı geçmesinde etkili bir faktördür. İran ile iş yapan Türk iş adamlarına kıyasla, Yunanistan ile iş yapan katılımcılar için sosyal davranış ve adetlerdeki uyuşmazlıklar kültürlerarası iletişim problemine daha fazla sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to cultural differences, diversity in communication types, linguistic and cognitive abilities, and values has great influence on communication process; and has potential to increase the misunderstanding risks, which is one of the intercultural communication problems. In this study, making use of the parameters introduced by Hofstede, it is aimed to determine how Turkish businessmen in the international market reflect their culture during interviews with Greek and Iranian businessmen, and to discuss the similarities in their communication problems, if there are any. This research targets at Turkey and is limited to businessmen who work for the companies operating in international market. The data were collected via interviews with the businessmen working in the international companies based in Turkey and conducting business negotiations with Greek and Iranian counterparts. The analyses of the data revealed that the interviewers agreed on the fact that familiarity about the partner's culture had influence on the business negotiations whereas the cultural similarities did not have any significant effect on the success of the negotiations. It had higher influence for a Turkish businessman to be familiar with the religion of Iranian counterparts in comparison with the one doing business with a Greek company. The contradictions in terms of social behavior and traditions had higher influence on intercultural communication problems for Turkish businessmen while negotiating with Greek partners than with the Iranian ones.