Ordunun anlatı paradigması bağlamında sosyal medya kullanımı: Amerikan ordusunun facebook kullanımı
Social media usage of the army in the context of narrative paradigm: facebook usage of the US army
- Tez No: 441028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, bir kamu kurumu olmasına rağmen kendine özgü yapı ve görevleri bulunan orduların, sosyal medyayı niçin ve nasıl kullanması gerektiği sorunlarına bir çözüm önerisi sunma amacı taşımaktadır. Bu maksatla Fisher tarafından ortaya konulan“anlatı paradigması”temel alınarak, sosyal medyanın, orduların“kendi hikâyelerini”anlatması için kullanabilir bir mecra olup olmadığı sorgulanmıştır. Çalışmada önce anlatı paradigması kavramı üzerinde durulmuş ve bu kavramın stratejik iletişim konsepti içindeki yeri tartışılmıştır. Daha sonra sosyal medya kavramına açıklık getirilerek kamu kurumları ve ordular tarafından kullanımları araştırılmıştır. Son bölümde ise anlatıların, sosyal medya mecrasında kullanılabilirliği irdelenmiştir. Çalışmada teorik olarak ele alınan konular, sosyal medyayı dünya orduları arasında ilk kez kullanmaya başlayan ve“ordunun hikâyesini anlatmak”amacıyla kullandığını iddia eden ABD ordusunun, farklı seviyelerdeki dört birliğinin Facebook sayfalarının incelenmesiyle elde edilen bulgular ile karşılaştırılarak uygulanabilirlik açısından sorgulanmaya çalışılmıştır. Bu maksatla nitel içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. İnceleme neticesinde birliklerin sosyal medya mecrasında kendi hikâyelerini anlattıkları, fakat bu hikâyeler arasında bir amaç birliği bulunmadığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
This study has a purpose of offering a solution to the usage of social media by the armies, which have peculiar structure and tasks, despite being a government institution. For this reason, the narrative paradigm, which was put forth by Fisher, has been taken as a baseline for this topic and it has been questioned if it has been possible to implement it or not. First, in the study, it has been dwell upon narrative paradigm notion and has been discussed its place in the strategic communication. Then, the concept of social media has been explained and the usage of it by the public institutions and armies has been researched. In the last part, the availability of using narrative in the social media platforms has been scrutinized. The topics which have been discussed in theory in this study, have been compared with the findings from the examination of the Facebook pages of the four different troop, each of them has a different level, in the US Army who started using social media first among other armies and who claims using it for telling army's story. For this purpose, qualitative content analysis has been used. As a result of the study, it has been found that all troops has used social media to tell their story but without any goal conformity among the stories