Önleyici hizmetlerde görev yapan polis memurları ve sıralı amirlerin takım çalışmasını olumsuz etkileyen faktörlere ilişkin görüşleri
Police and police superiors' views about negative factors which effect team work in crime prevention
  1. Tez No: 441029
  2. Yazar: SAVAŞ KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SİNCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Takım, birbirini tamamlayan yeteneklere sahip, ortak amaç ve performans hedefleri doğrultusunda hareket eden ve bu çerçevede birbirlerine karşı sorumlu olan az sayıda kişinin bir araya gelmesinden oluşur. Takım çalışması kurum içindeki kişiler arasındaki iletişimi geliştirip, güven ortamına dayalı bir çalışma sistemidir. Ülke sınırları içerisinde yer alan insanların güvenlik ihtiyaçları genelde güvenlik birimleri, özelde ise bu birimlerden birisi olan Emniyet Teşkilatı tarafından üstlenilmiş olup; bu işlevden dolayı Emniyet Teşkilatı önem derecesi yüksek olan mesleki örgütlenmelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Modern toplumlarda önleyici polislik kabul gören bir anlayıştır. Önleyici polislik uygulama açısında daha fazla iş gücü ve mücadele gerektiren ve bu yüksek gayretler neticesinde istenen suçsuzluk ortamını sağlamada etkindir. Bu çalışmanın amacı, önleyici hizmetlerde görev yapan polis memurları ve sıralı amirlerin takım çalışmasını olumsuz etkileyen faktörlere ilişkin görüşlerini belirleyerek takım çalışmasının önemine ilişkin bir farkındalık oluşturmaktır. Araştırma Gaziantep Emniyet Müdürlüğü uhdesinde yer alan ve önleyici hizmetlerde görev yapan polis memurları ile sıralı amirlerin katılımıyla nitel araştırma yöntemlerine dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinde veriler yarı-yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen bulgular ve ulaşılan sonuçlar; önleyici hizmetlerde çalışan emniyet personelinin kendilerini bir takımın üyesi olarak gördüğünü, ancak bazı olumsuzluklar nedeniyle takım yapılandırmasında sorunlar oluştuğunu ortaya koymaktadır. Bu sorunlar; takım içerisinde fikir ayrılıkları ve kişisel problemler yaşanması ve bu problemlerin olaylara müdahale esnasında olumsuz durumlara sebebiyet vermesi, yapılan birim toplantılarında bu olumsuzlukların sağlıklı çözülememesi ve toplantıların personel başarısızlığını öne çıkarması neticesinde çalışanların motivasyonunun düşmesi olarak ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
A team is formed with a small number of people, who complete one another's abilities, who act for the same aim and goals, and who feel responsible for each other. Team work is based on trust, effective communication among members of team. The security need of the people in the country is undertaken by security units, but by the Security Office in particular. Thus, the Security Office becomes as one of the most important government organizations. In modern societies, the preventive policing is an acceptable concept. Preventive policing requires more labor force and effort and it is quite effective in providing to secure a guilt-free environment. The purpose of this study is to investigate opinions of police officers and their chiefs who work in the field of preventive services about the factors which affect their works negatively and to make people realize the importance of team work. The research was carried out by utilizing quantitative research methods with data collected from the police officers and their chiefs who work for the preventive services in Gaziantep Security Department. The data was obtained by semi-structured interviews. The findings indicate that staff members working in the preventive security services see themselves as members of their team; however, because of some issues they experience challenges in their team building process. These issues, in general, are opposition of opinions in the team and personal problems among the team members. Additionally, such issues cause difficulties while police officers are dealing with the incidents. Since these problems are not solved effectively at unit meetings and staff members' failures are highlighted at the meetings, the personnel is demotivated.