Kurumsal itibarın sosyal medyada yönetimi: İngiliz ve Türk ordusu Youtube sayfaları analizi
Corporate reputation management on social media: Analysis of British and Turkish army youtube pages
  1. Tez No: 441027
  2. Yazar: HALİT AYTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde küreselleşme ve teknolojik gelişmelerin ortaya çıkmasıyla birlikte değişen koşullar ve yoğun rekabet ortamında ayakta kalabilmek ve varlığını sürdürebilmek için, ister özel, ister kamu niteliğinde olsun her türlü örgütlenmenin toplumsal meşruiyet kazanması bir zorunluluk haline gelmiştir. Bunu sağlamanın en önemli araçlarından birisi de örgütlerin stratejik halkla ilişkiler fonksiyonu ve bu fonksiyonun en önemli işlevlerinden olan kurumsal itibar yönetimidir. Yeni iletişim teknolojilerinin gelişimi ve bu gelişimin beraberinde getirdiği yenilikler, kurumlara itibarlarını yönetmeleri açısından yeni olanaklar getirmiştir. Bu noktada sosyal medyanın kurumlar tarafından etkin bir şekilde kullanılıp kullanılmadığı, itibar açısından son derece önemli olmaktadır. Bu kapsamda bu araştırmada; TSK ve İngiliz ordusunun Youtube sayfalarında paylaştıkları içeriklerde, kurumsal itibar yönetiminin bileşenlerinin olup olmadığı, hangilerinin diğerlerine göre daha fazla kullanıldığı, izlenme sayıları ile ilişkisi incelenerek iki ordunun kurumsal itibar yönetimi karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the globalisation and technologic developments today, in the changing conditions and extensive rivalry environment to survive and continue existence, whether private or public sector, all organization have to gain social legitimacy. The medium to maintain this objective is Public Relaitions and corporate reputation management as one of its important function. Developments and innovations on new communication technology offer new opportunities to corporations to manage their reputations. At this point the effective usage of social media by the corporations is an important tool for reputation. In this context; whether Turkish Armed Forces and British Army use components of corporate reputation management in the contents shared with their official Youtube Channel; which component is used more than other and relationship between components and video views analyzed and a comparison about corporate reputation management of the two armies was done with this study.