İlköğretim matematik eğitimi programlarında görev yapan öğretim elemanlarının öğrenim, öğretim ve araştırma tecrübeleri üzerine bir araştırma
An ivestigation of primary mathematics teacher educators' academic background and research experiences
  1. Tez No: 441078
  2. Yazar: SERAP GÜNER UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH ÖZMANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Türkiye' de ilköğretim matematik eğitimi programlarında görev yapan öğretim elemanlarının eğitim durumları, öğretim ve araştırma tecrübelerine ilişkin profillerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 67 farklı üniversitede görevli 331 öğretim elemanı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Öğretim elemanlarına ilişkin bilgiler elde edilirken öncelikle üniversitelerin eğitim fakültelerinin web sayfaları taranmıştır. İlköğretim matematik eğitimi alanında görev yaptığı belirlenen tüm öğretim elemanlarıyla elektronik posta aracılığıyla iletişime geçilerek güncel özgeçmişleri elde edilmeye çalışılmıştır. Toplanan özgeçmişler içerik analizine tabi tutulmuştur. Yapılan incelemeler temel olarak öğretim elemanlarının aldıkları eğitimler, yaptıkları öğretim ve araştırma tecrübeleri üzerine odaklanmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğretim elemanlarının neredeyse yarısının (% 46) fen edebiyat fakültelerinin matematik bölümünden mezun oldukları; öğretim üyelerinin neredeyse yarısının (%46) üniversite dışında herhangi bir eğitim kurumunda öğretmenlik deneyimine sahip olmadıklarını ve öğretim üyelerinin yarısından fazlasının (%61,7) doktora tezi yönetmemiş oldukları dikkat çekmiştir. Ayrıca elde edilen bulgular öğretim elemanlarının araştırma projelerindeki aktif rollerinin de sınırlı düzeyde kaldığını göstermektedir. Çalışmanın ülkemizde ortaokul matematik öğretmenlerini yetiştiren öğretim elemanlarının profillerinin belirlenmesi noktasında önemli katkılar sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the educational background, teaching and research experiences of primary mathematics teacher educators working as a member of staff in a faculty of Education. The total number of participants was 331 from 69 different universities. To gather information about the mathematics teacher educators the universities' web sites were first explored. Then all the academics working at the primary mathematics education programmes from all the universities were approached via e-mail to get an up-to-date CV. The obtained CV's were the subject of content analysis. The analyses basically focused on the educational background of the participants as well as on the teaching and research experiences. The results show that almost half of the participants (%46) were graduated from the Faculty of Arts and Science (mathematics departments); almost half of the number of academics (%46) did not have any teaching experience other than at the university level; and more than half of the participants (%61,7) did not supervise any doctorate studies. The results also show that the number of academics taking parts in a research project was also rather limited. The study is believed to make an important contribution in gaining insights into the profiles of mathematics teacher educators in Turkey.