Okul yöneticilerinin bakış açısından ilköğretim kurumlarında karşılaşılan disiplin sorunlarının incelenmesi
Examining the disciplinary problems confronted at primary schools from the viewpoint of school administrators
  1. Tez No: 441090
  2. Yazar: AYLA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL BALKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, Gaziantep ili Şehitkâmil ve Şahinbey ilçelerindeki toplam 20 ilköğretim kurumunda karşılaşılan disiplin sorunları ve okul yöneticilerinin bu disiplin sorunlarına yönelik yaklaşımları ve çözüm önerileri incelenmiştir. Araştırma verileri, Gaziantep ili Şehitkâmil ve Şahinbey ilçelerindeki ilköğretim kurumlarında görevli 79 okul yöneticisi ile yapılan görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Araştırmanın katılımcıları arasında yer alan okul yöneticileri, maksimum çeşitlilik örneklemesi ve gönüllük esasıyla belirlenmiştir. Okul yöneticilerinin yöneticilikteki kıdemleri açısından çeşitlilik göstermesi istenmiş ve bu nedenle katılımcılar, 1 ile 21 yıl arasında değişen yöneticilik kıdemine sahip okul yöneticileri arasından gönüllülük esasıyla belirlenmiştir. Yapılan görüşmelerde okul yöneticilerine; demografik özellikleri, görev yaptıkları okullarda karşılaştıkları disiplin sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile ilgili sorular yöneltilmiştir. Elde edilen veriler, betimsel analiz ve frekans analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, ilköğretim okullarında en sık karşılaşılan disiplin sorunlarının; arkadaşlarla kavga etme, şiddet, küfür etme, okuldan kaçma ve öğretmenlerine karşı saygısız davranışlar olduğu ortaya çıkmıştır. En fazla disiplin sorununun ise; sekizinci sınıflarda yaşandığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın bulgularına dayalı olarak, okullardaki disiplin sorunlarının önlenebilmesi için; okul ve aile arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik aktivitelerin düzenlenmesi ve öğretmenlere sınıf yönetimi ve öğrencilerle iletişim konusunda etkili eğitimler verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, disciplinary problems encountered at 20 primary schools in Şehitkamil and Şahinbey districts of Gaziantep province and solution suggestions and approaches of school administrators for these disciplinary problems were examined. Data of the study were collected through interviews with 79 school administrators working at primary schools in Şehitkamil and Şahinbey districts of Gaziantep province. School administrators taking part in the participants of the study were determined using maximum variation sampling and on a volunteer basis. It is considered that school administrators vary in terms of their length of service in administratorship and therefore school administrators having administrative length of service ranging 1 and 21 years were determined on a volunteer basis. Questions which include demographic characteristics of school administrators, disciplinary problems they encounter at schools where they have worked and their solution suggestions for solving these disciplinary problems were asked to school administrators during interviews. Acquired data were analyzed through descriptive analysis and frequency analysis. As a result of the study, it is revealed that most encountered disciplinary problems were quarrel with peers, violence, using bad language, truantry and showing a lack of respect for teachers. According to the findings, disciplinary problems occur at 8th classes most. Based on the findings of the study, it is suggested that activities should be organized to foster collaboration between school and parents and teachers should be trained regarding classroom management and communications with students in order to overcome the disciplinary problems.