Rusya'nın dış politikasında emperyalizme dönüş: Gürcistan, Ukrayna ve Suriye krizi örnekleri
Return of imperialism in russia's foreign policy: Cases of Georgia, Ukraine and Syria crises
  1. Tez No: 441112
  2. Yazar: SALİM AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
SSCB'nin dağılması sonrası Rusya'nın yaşadığı kaos ve hayal kırıklığının izleri Vladimir Putin döneminde büyük ölçüde silinmiştir. Putin döneminde artan petrol ve gaz gelirleri ile Rusya'nın ticareti artmış; halkın hayat standardı yükselmiştir. Rusya'nın artan ekonomik gücü, dış politikaya yeni ufuklar çizmiştir. SSCB'nin dağıldığı yıllardan 2008 yılına kadar Rusya, Batı'ya karşı göreceli olarak zayıf konumu nedeniyle denge politikası izlerken, 2008 yılı sonrası artan özgüveni sayesinde bu politikasını terk etmiştir. ABD'nin gerileyen uluslararası konumundan da faydalanarak Rusya, tekrar büyük güç olma hayallerini canlandırmış ve dış politikada güce dayalı politikalar izlemiştir.“Yakın Çevre”diye tanımladığı eski Sovyet ülkelerinde etkisini“yumuşak güç”araçları başta olmak üzere çeşitli yollarla artıran Rusya, küresel bir güç olma yolunda bölgesel güç konumunu pekiştirmiştir. 2008 Gürcistan Krizi ile başlayan ve son örneği 2015 Suriye müdahalesi olan Rusya'nın“saldırgan”dış politika stratejisi, Rusya'nın uluslararası sistemdeki mevcut gücü ile yetinmeyeceğini, uluslararası sistem içerisinde hakimiyet yüzdesini sürekli bir şekilde artıracağını ortaya koymuştur. 2015 Suriye Krizi ile Rusya artık sadece kendi bölgesinde değil, dünyanın herhangi bir yerinde kendi çıkarlarını ilgilendiren konularda, küresel bir güç olarak olaylara müdahil olabileceğini göstermiştir. Soğuk Savaş'ın bitiminden sonra ABD'nin tek süper güç konumunu büyük ölçüde kabullenmek zorunda kalmış olan Rusya, bugün itibariyle küresel dengelerin kendisinin dışarıda bırakılarak çözülmesine karşı çıkacağını ortaya koymuştur. Bilim
Özet (Çeviri)
Vladimir Putin's presidency term has been marked with a radical change as opposed to the chaos and disappointment that characterized the immediate post-Soviet years. Russia's economy boomed thanks to rising gas and oil prices with Russian people's life standard seeing major improvement. Russia, which is used to pursue a reconciliatory foreign policy with the Western countries due to its relative weakness, has abandoned this policy since 2008 thanks to its growing confidence. Russia, by also seizing the opportunity that have emerged after the weakening global position of the US, have once again revived its hope for being a major power and pursued foreign policy based on power politics. Russia has strengthened its position as a regional power and hence its bid for a global power by also making use of“soft power”instruments in the post-Soviet region, which is defined by itself as“Near Abroad.”The“aggressive”foreign policy strategy, as have been witnessed in 2008 Georgia Crisis as well as 2015 Syria intervention, implies that Russia will not confine itself to its current position and hence will continue to multiply its command within global structure. The intervention in Syria has shown that Russia will not only intervene in its immediate neighborhood, but also in the other parts of the world when its interests are at stake. Russia, which is used to concede the US' role as the sole global power after the Cold War period, now has proved that the global issues cannot be resolved without its inclusion in those matters.