İkibinli yıllarda işgücü piyasalarında meydana gelen dönüşümün eğitimli gençlerin istihdam kararlarında yarattığı değişim: Bilişim sektörü uygulaması
The change in employment decision of educated youth cause by the transformation occurring in the labour market in 2000's: İt industry application
- Tez No: 441111
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP BEDİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışma hayatındaki değişimi her yönüyle tanımlayarak, eğitimli işgücü üzerinde nasıl bir tutum yarattığının tespitini yapmaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada, değişimle tanımlanan R Kuşağının istihdam kararlarını tespit edebilmemize yön veren psikolojik sözleşme, iş tatmini ve kariyer beklentisi algıları sorgulanmaktadır. Bu sorgulama yapılırken, geçmiş ve günümüz kıyaslaması yapılarak ortaya çıkan olumlu ve olumsuz yansımalar tartışılmıştır. Alan araştırması tekniğinin kullanıldığı çalışmada, veri toplama aracı olarak beş bölümden oluşan anket formu, değişimin başladığı iletişim ve teknoloji şirketlerinden birine uygulanarak eğitimli işgücünün istihdam kararları analiz edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, R Kuşağı değişimi saha çalışmasında tespit edilmiştir. Çalışma hayatında istihdam edilebilirlik vurgusu ön plana çıktığı için, işgücündeki artan rekabet ortamının çalışma hayatındaki kuşaklar arasındaki sınırı bulanıklaştıran yapısı, araştırmanın en dikkat çekici noktalarından biridir. Kuşaklar, istihdam edilebilir olmak adına değişime sürekli uyum göstermek zorunda kalmaktadır. Psikolojik sözleşmeden beklentileri ve iş tatmini algıları bazı noktalarda farklılıklar barındırsa da kuşaklar arasındaki bu iki değişken için algının aynı paralelde seyrettiği tespit edilmektedir. İlişkisel psikolojik sözleşmelerin önem kazandığı, içsel doyum faktörlerinin daha fazla iş tatmini yarattığı yönünde tespit edilen sonuçlara göre, istihdam edilebilirlik kavramı ve kaygısı her yönüyle öne çıkmaktadır. Kuşaklar arasında büyük farklılıklar, kuşakların kariyer algıları yaklaşımlarında gözlemlenmektedir. Geleneksel kariyerden, değişken kariyer yönelimine geçiş ve kariyer ilerlemelerinin çalışanın sorumluluğunda olma düşüncesi kuşaklar arasında belirgin farkların görüldüğü alanları oluşturmaktadır. Araştırma sonuçları, eğitim-istihdam ilişkisinin önemini bir kez daha ön plana çıkartmaktadır. Ancak, aralarındaki ilişki çok boyutlu problemleri de içerdiğinden eğitim politikalarından, aktif istihdam politikalarına, işsizlik sorunundan, ulusal ve uluslararası düzenlemelere kadar pek çok içeriğin yeniden kurgulanmasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine to create an attitude on educated workforce by identifying changes in working life in all its aspects. Today, the concept of cognitive work, personal and social content while having employability working life developing on the ground, increasing quality and compliance attitude change has come to the fore. For this purpose, the R generation identified with change in this study, helps us to determine the employment decisions by giving directions, psychological contract, job satisfaction and career prospects perceptions were questioned. Meanwhile, past and present comparisons made and the resulting positive and negative implications are discussed. In this study, field research techniques were used. For data collection purposes, a questionnaire which consists of five sections was applied to one of the communications and technology company in which the change was started. In this way, the educated workforce employment decisions were analyzed. According to the survey, changes in Generation R were also identified in the field study. Employability emphasis is created in working life came to the fore. Increasing competition in the labor force blurs the boundary between work life of generations. Generations are forced to constantly adapting to change, in the name of employability. Generations are forced to constantly change the name to show compliance can be employed. In this context, the expectations of the psychological contract and job satisfaction perceptions differ in some points, the perception of these two variables between the generations are determined to run parallel. The increase importance of relational psychological contract has been found to create more job satisfaction factors of intrinsic satisfaction. according to this results, the concept of employability and its concern excel in every aspect. The main detected difference point is towards perceptions in career. The transition from the traditional career orientation to the variable one and the thought of being in charge of the study of career progress, constitute areas where change is detected. The research results raises the importance of the education-employment relationship once more to the fore. However, because it includes the relationship between the multi-dimensional problems, it requires a lot of content to be reconstructed, from the education policy till the active employment policies, from national and international regulations till the unemployment problem.