Kur'an kıssalarında toplum özellikleri
Community features parables of Quran
  1. Tez No: 441187
  2. Yazar: KURTCA YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN PERŞEMBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada Kur'an-ı Kerimde anlatılan kıssalar, kıssalarda bahsedilen toplumlar ve özellikleri incelenmektedir. Sosyal Grup ve kıssalarla ilgili kavramsal çözümleme, tahlil, toplum tipleri ile ilgili çıkarımlar aktarılmaya çalışılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde Sosyolojik açıdan grup kavramı ve İslam'da sosyal grup kavramları ele alınmıştır.İkinci bölümde Kur'an-ı Kerimde yer alan kıssalar anlatılmaya çalışılırken kıssalarla ilgili kavramlar, kıssa çeşitleri ve kıssaların toplumsal açıdan amaçlarına değinilmeye çalışılmıştır.Üçüncü ve son bölümde ise kıssalarda anlatılan toplumlardan yola çıkarak günümüz toplumunun dikkat etmesi gereken davranış modellerini belirlemek amacıyla sosyolojik açıdan kıssaların tahlili yapılmaya çalışılmıştır.Sonuç bölümünde ise çalışmadan elde edilen veriler değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, parables described in the Qur'an and communities in the events are analized. Conceptual analysis related to the Social Group and parables,assay,inferences about type of society were tried to be transferred.Group concept from sociological perpective and the concept of social group in Islam were discussed in the first section of this work.In the second section,concepts related to parables,types of parables and purposes of parables from.In the third and final section the assay of parables from sociological perspective were tried to be done in order to identify patterns of behavior that today's society should be aware of based on the society described in the parables.The data obtained from the study were evaluated in the conclusion.