Günümüz ebeveyn-çocuk ilişkisinde yaşanan problemler ve Kur'an'da ebeveyn-çocuk ilişkisi
Today's parent-child relationship problems encountered in the Qur'an and the parent-child relationship
  1. Tez No: 441188
  2. Yazar: HALİM BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde fonksiyonellik açısından işlevi büyük ölçüde değişime uğrayan aileye çok önemli görevler düşmektedir. Bilhassa küreselleşme ile ortaya çıkan, modernite, kültür ve teknoloji gibi toplumsal süreçler ebeveyn-çocuk ilişkilerini etkilemektedir. Bu bağlamda ebeveyn-çocuk sorunları, sosyolojik düzeyde ele alınıp, arkasında yatan problemlerin ortaya konulması önem arz etmektedir. Ebeveyn-çocuk ilişkilerinde yaşanan sorunları indirgemeci bir yaklaşımla ele alarak bunları sadece aile yapısındaki değişimle ilişkilendirmek doğru bir metot olarak kabul edilmemelidir. Zira aile içi ilişkilerden, ebeveyn-çocuk ilişkilerinden ve çevrenin etkisinden kaynaklanan sorunların bir bütün olarak değerlendirilip incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the importance of family has suffered greatly change functionality is reduced very important task. Especially today, globalization, modernity, culture and social processes that occur in the context of such technology affects the parent-child relationship. A sociological reality of being considered in the parent-child issues in this context, to consider the factors standing behind these issues is important.Parents taking them to the problems of the reductionist approach in their child relationship should not be considered accurate only to associate with changes in family structure as a method. Because of the family relationship, the problems arising from the effects of the parent- child relationship and the environment must be evaluated and analyzed as a whole.