Turnasuyu Havzası'nda arazi kullanımı ve zamansal değişimi
Land use and the temporal changes of land use in Turnasuyu catchment
- Tez No: 441186
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde arazi kullanımının zamansal değişimi, uzaktan algılama teknikleri kullanılarak ayrıntılı bir şekilde tespit edilebilmektedir. Bu çalışmada da Turnasuyu havzasındaki arazi kullanımının zamansal değişimini tespit etmek amaçlanmıştır. Turnasuyu, Karadeniz Bölgesi'nin, Doğu Karadeniz Bölümü'nde yer almakta ve Ordu İl'inin Gülyalı İlçe'si sınırları içinden Karadeniz'e dökülmektedir. Akarsuyun su toplama havzasının, Ordu'nun Altınordu, Gülyalı ve Kabadüz İlçeleri ile Giresun'un Bulancak İlçe 'si sınırları içinde de toprakları yer almaktadır.Çalışmada coğrafi bilgi sistemleri, uzaktan algılama ve arazi gözlem teknikleri bir arada kullanılmıştır. Bu amaçla araziden alınan kayaç, toprak ve bitki örtüsü örneklerinin tespiti yapılmıştır. Bunun yanında sahadan fotoğraflar alınmış ve yerel halkla sözlü mülakatlar yapılmıştır. Ofis Çalışmaları ile coğrafi bilgi sistemleri veri tabanları oluşturularak, sahaya ait coğrafi analizler yapılmıştır. Ayrıca sahaya ait 15 Ekim 1987, 15 Eylül 1998 ve 28 Eylül 2015 tarihli LANDSAT uydu görüntüleri kullanılarak araştırma alanın arazi kullanım özelliklerinde meydana gelen değişiklikler tespit edilmiştir.Sahada orman alanları yıldan yıla azalmış, bu sahalar tarım dışı alanlar ve tarım alanları olarak kullanıma açılmıştır. Bunun yanı sıra, özellikle ikinci ve üçüncü sınıf arazi kabiliyetine sahip alanların yerleşmeye açıldığı ya da çeşitli tesisler inşa edilerek tarım dışı faaliyetlerde kullanıldığı tespit edilmiştir. Sahanın sürdürülebilir kullanımı için orman alanlarındaki daralmanın önüne geçilmesi ve arazi kabiliyeti yüksek olan sahaların da amaç dışı kullanımının engellenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, temporal changes of land use can be determined in detail by using remote sensing techniques. In this study, determine the temporal changes of land use of Turnasuyu River Catchment is aimed.Turnasuyu River is located in the Eastern Black Sea Division of The Black Sea Region and it flows into the Black Sea within the borders of Gülyalı district in Ordu province. Territories of the water catchment of the river are located in the Gülyalı, Altınordu and Kabadüz districts of Ordu and Bulancak district of Giresun.Geographic Information Systems, Remote Sensing and land observation techniques were used together in the study. For this purpose, rock, soil and vegetation samples which obtained from the field were determined. Besides, photos taken from the field and oral interviews with local people were conducted. Geographical analysis of the field were made with creating geographic information systems databases by office works. Also, changes occurred in land use features in the research area has been identified by using Landsat satellite images of the field which under date of 15 October 1987, 15 September 1998 and 28 September 2015.Forest areas decreased from year to year and these areas were opened for use as agricultural and non – agricultural areas in the field. Besides, especially areas which have second and third grade field capability were used in non - agricultural activities by opened to settlement or by building various facilities was determine. It must be preventing the misuse of areas which have high land capability and the decreasing of the forest areas for sustainable use of the area.