Muğla türkülerinde kadın ve erkek temsillerinin ve rollerinin toplumsal cinsiyet açısından incelenmesi
The analysis of woman and man representations and roles in terms of gender in Muğla folk songs
- Tez No: 441191
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ataerkil toplum erkeğe değer verirken, kadını ikinci plana atmaktadır. Toplumsal cinsiyet kavramı bağlamında devamlılığını sürdüren ataerkil düzen; kadın ve erkek için farklı cinsiyet rolleri ve kalıp yargıları oluşturmuştur. Halk edebiyatı ürünlerinden olan türküler, kadın ve erkeğin sahip olması gerektiği düşünülen niteliklerin ve yapması gereken rollerin dünden bugüne taşınmasında köprü işlevi görmüştür. Bu bağlamda biz de Muğla Türkülerini inceleyerek Muğla Türkülerindeki kadınsılık ve erkeksilik özelliklerini ve rollerini tespit etmeyi amaçladık. Araştırmanın sonunda; kadınların sıklıkla kendileri ile özdeşleşen ev işlerini yapan ve çocuk bakan; erkeklerin ise para kazanan rolünde olduğu görülmüştür. Muğla Türkülerinde erkeksilik özellikleri kaba dil kullanan, tatlı dilli, çapkın, cinsel arzularını dile getiren, güçlü, gözü pek, saldırgan, duygusal, kararlı, kıskanç, ailenin neslini sürdüren ve aileyi ayakta tutan, kadını sahiplenmek isteyen ve kadının namusunu koruyan olarak saptanmıştır. Kadınsılık özellikleri ise; namuslu, çapkın, duygusal, nazlı, tatlı dilli, güzel, boyun eğen, evlilik konusunda kendi kararlarını veren, maddiyata ve paraya değer veren olarak belirlenmiştir. Bu araştırma, türkülerimizdeki kadınsılık ve erkeksilik özelliklerinin; cinsiyet rollerinin tespiti konusunda kaynak oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
While patriarchal societies appreciate man, they push woman into the background. The male-dominant society which preserves continuity with gender concept attributes different gender roles for woman and man. Folk songs function as a bridge in terms of transferring ideals of womanhood and manhood from past to present. In this context by analyzing Muğla folk songs we aimed to determine womanhood and manhood and roles in Muğla folk songs. At the end of the research while women are mostly described as doing housework, regarded as female job by patriarchal society, and providing child care; men are described as breadwinner. Male stereotypic traits are as follows: using harsh language, soft-spoken, promiscuous, talking about his sexual desire, strong, brave, aggressive, emotional, decisive, jealous, providing the continuity of family and mainstay of the family, owning woman and protecting the honor of the woman. Female stereotypic traits are as follows: honorable, coquettish, emotional, wayward, soft-spoken, beautiful, obedient, deciding her own decisions about marriage, giving value to material things and money. This research will be a source in terms of determination of womanhood and manhood stereotypic traits and gender roles in folk songs.