Kurumsal firma çalışanlarında tükenmişlik ve örgütsel bağlılık düzeylerinin yaşam doyum düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relation of burnout and organizational commitment level with life satisfaction level in corporate company employees
  1. Tez No: 441233
  2. Yazar: CEYDA ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde bireyler, her alanda kendini hissettiren zorlamalarla dolu bir yaşamla karşı karşıyadır. Bu zorlamalar bireyin psikolojik dengesini bozarak, bir taraftan yaşamın devamı için gerekli olan enerjiyi açığa çıkarırken, diğer taraftan tüm enerjisini yok edebilecek bir paradoksla bireyi çaresiz, savunmasız ve zayıf bırakabilmektedir. Bu çalışma ile amaçlanan, tükenmişlik sendromu düzeyi ve örgütsel bağlılık düzeyi yüksek olan kişilerin yaşam doyum düzeyleri ile ilişkisinin olup olmadığının incelenmesidir. Bu araştırmanın evreni, İstanbul il sınırları içerisinde bulunan tükenmişlik sendromu düzeyi ve örgütsel bağlılık düzeyi yüksek olan kurumsal firma çalışanları olup, örneklemi 2015-2016 yıllarında İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan, randomize yöntemiyle seçilerek 135 yetişkin bireyden oluşmaktadır. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Kurumsal firma çalışanlarının cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk sayısı, eğitim durumu, kronik hastalık durumu, düzenli ilaç kullanımı, çalışılan sektör, kaç yıldır iş hayatında olunduğu, kaç yıldır şuan ki kurumda bulunulduğu ve gelir düzey gibi değişkenlere göre tükenmişlik sendrom düzeyi ve örgütsel bağlılık düzeyleri ile yaşam doyum düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler ortaya çıkmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar tartışılmış ve buna bağlı olarak bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, individuals are living a challenging life with full of assertive constraints in each fields.These constraints, creating psychological unbalance, are on the one hand creating required energy for the continuation of the life and on the other hand may leave individuals weak and unprotected with a paradox of neutralizing the energy (Avşaroğlu, Deniz ve Kahraman, 2005: 116). The target of this study is to examine whether there is a relation of having higher level of burnout syndrome level and higher organizational commitment level with life satisfaction level. The scope of the research is corporate companies' employees in İstanbul provincial border who have higher burnout syndrome level and higher organizational commitment level, living in İstanbul provincial border in 2015-2016. The sample consists of randomly thrown together of 135 mature individuals. The data has been analysed on SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0 program. Statisticals methods (number, percentage, average, standard deviation) have been used in data analyse. Meaningful relations have been found about the relation of burnout syndrome level and organizational commitment level with life satisfaction level according to corporate companies' employees' gender, age, marial status, children number, educational status, chronic illness status, sector for work, duration of business life, duration of working in recent company. The results obtained in research are discussed and some suggestions are made accordingly.