Çocukluk çağı travmalarının, kişilik özellikleri ve psikopatolojik durum ile ilişkisinin incelenmesi
Analysing the relationship between personality traits and psychopathological condition of childhood traumas
  1. Tez No: 441234
  2. Yazar: MERVE KILIÇ NURKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİN BİRGÜL BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırmanın amacı çocukluk çağında yaşanan travmaların kişilik özellikleri ve psikopatolojik durum ile ilişkisini incelemektir.Araştırmanın evrenini, İstanbul ili sınırları içerisinde bulunan yetişkinler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi rastlantısal yöntemle seçilen 150 yetişkinden oluşturmaktadır.Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan Kişisel Bilgi ve Onam Formu, kişilerin 0-20 yaş arasındaki travmalarını ölçmek için 1994 yılında Bernstein DP tarafından geliştirilmiş, Prof.Dr. Vedat Şar, Psk.Dr. Erdinç Öztürk, Eda İkikardeş tarafından türkçeye uyarlanmış Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, kişilerin psikopatolojik durumlarını ölçmek için Leonard R. Derogatis tarafından geliştirilmiş, Dr. Psk. İhsan Dağ tarafından tükçeye uyarlanmış Sorun Tarama Envanteri (SCL-90) ve kişilik özelliklerini ölçmek için 2012 yılında Tülin Gençöz ve Öznur Öncül tarafından geliştirilen Temel Kişilik Özellikleri Ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırma 'tarama modeli' olarak tasarlanmıştır. Araştırmada elde edilen verilen SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Chicago IL, Version 17 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veri analizi yapılırken, üç ve daha fazla grup karşılaştırması için Tek Yönlü Varyans Analizi ve çoklu karşılaştırma testlerinden Tukey HSD testi ile ön şartlar sağlanmadığında ise Kruskal Wallis ve çoklu karşılaştırma testlerinden Bonferroni-Dunn testi kullanılmıştır. Sürekli iki değişken arasındaki ilişki Pearson Korelasyon Katsayısı ile parametrik test ön şartlarını sağlamadığı durumda ise Spearman Korelasyon Katsayısı ile değerlendirilmiştir. Kategorik verilerin analizinde ise Ki Kare ve Fisher Exact's test yöntemleri kullanılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre çocukluk çağı travmaları düzeyi ile kişilik özellikleri alt boyutlarından Dışadönüklük, Sorumluluk, Uyumluluk-Geçimlilik, ,Gelişime açıklık/akıl ile negatif yönlü, Duygusal Tutarsızlık ve Olumsuz Değerlik alt boyutlarıyla pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğuna dair sonuçlar elde edilmiştir. Çocukluk çağı travma düzeyi ile psikopatoloji düzeyi arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğuna dair sonuçlar elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research we investigate the presence of a childhood traumas between personality traits and psychopathology state. Participants of our research group were hundred fifty adults located in İstanbul and they were selected randomly. We used Childhood Trauma Questionnaire developed by Bernstein in 1994 which was translated in to Turkish by Prof.Dr. Vedat Şar, Psk.Dr. Erdinç Öztürk, Childhood Trauma Questionnaire translated to Turkish by Eda İkikardeş, study of Symptom Check List SCL-90 developed by Leonard R. Derogatis and translated into Turkish by Psk İhsan Dağ and with purpose of exploring personality characteristic we use Fundamental of Personality Characteristic Questionnaire study of Tülin Gençöz and Öznur Öncül in 2012. We benefit from scannig model to reach the most accurate data and findings were analysed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Chicago IL, Version 17. Our instrument to compare three or more groups and data analysis was Tukey HSD test. For absolute result multiple comparison Kruskal Wallis and multiple comparison test of Bonferroni-Dunn. Repetitive relation between two variational's is tested by Pearson correlation coefficient and Spearman correlation coefficients if there was any lack of complete result. For categorized data analysis Chi Square and Fisher Exact was tooled. To sum up all the results of this research, connection between level of childhood trauma personality traits such as Extraversion, Conscientiousness, Agreeableness, Openness to experience and negative, effect of Neuroticism and Negative valence has a positive influence in low aspect. A positive relation has been found between childhood trauma and psychopathology