18-60 yaş arası sedef hastalığı tanısı almış bireylerin; depresyon ve sosyal kaygı düzeyi ile 18-60 yaş arası sedef hastalığı tanısı almamış bireylerin; depresyon ve sosyal kaygı düzeylerinin incelenmesi
Examination of depression and social anxiety levels of 18-60 years old people with respect to their diagnosis of psoriasis
- Tez No: 441232
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma; sedef hastalığı bulunan ve bulunmayan 100 bireyin, depresyon ve sosyal kaygı düzeylerinin karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise sedef hastalığı tanısı alan ve almayan yaşları 18-60 arası olan toplamda 200 birey oluşturmaktadır. Araştırmada Sosyodemografik Form, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ve Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizi için IBM SPSS V21 paket programı kullanılmıştır. Sedef hastalığı fiziksel ve psikolojik açıdan yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyip, zarar vermektedir. Sedef hastalığı bireylerde kaygı ve depresyona neden olabilmektedir. Yapılan araştırma sonucunda Sedef Hastalığı tanısı alan bireylerin, Depresyon puanları; almayanlara göre anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir. Kaygı ve kaçınma düzeyi açısından ise iki grup arasında herhangi bir anlamlı farklılığa rastlanmamıştır. Sedef hastalığı tanısı almış ve almamış bireylerin sosyodemografik (cinsiyet, yaş ve iş durumu) özelliklere göre HADÖ - Depresyon Alt Ölçeği puanlarının, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği ve alt boyutlarından alınan puanların farklılaşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to make a comparison of depression and social anxiety levels between 100 individuals who are diagnosed with psoriasis and another 100 individuals who are not diagnosed with psoriasis. Hence, the sample space of the study consisted of 200 individuals whose ages vary between 18 and 60. In this study, Sociodemographic Form, Hospital Anxiety, Depression Scale ad Liebowithz Social Anxiety scales were applied. IBM SPSS V21 application software was used for analyzing the measurement data acquired throughout the study. Psoriasis affects the quality of life significantly by creating obvious damages both in physical and psychological manner. It also causes depression and anxiety. As the results of many studies clearly show that, depression scores of individuals with psoriasis are significantly higher than the individuals without psoriasis. On the other hand, it is discovered that there is no obvious difference between two groups in terms of anxiety and avoidance. It is also shown that there is no differentiation between two individuals of two groups' depression sub-scale scores according to their sociodemographic properties.