Otizm spektrum bozukluğu olan bireylerde uyku bozuklukları ile stereotipik hareketler arasındaki ilişki
The relationship between sleep disorders and stereotypic movements in individuals with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 711335
  2. Yazar: SÜMEYYE EKİN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) multifaktöriyel etiyolojiye sahip, erken ortaya çıkan sosyal iletişim eksiklikleri ve tekrarlayan duyusal-motor davranışları ile tanımlanan nörogelişimsel bir durumdur. Etiyopatogenezinde güçlü şekilde genetik faktörlerin ve kalıtımın etkili olduğu görülmektedir. OSB'nin semptomatolojisine bakıldığında uyku-uyanıklık döngüsünde ciddi bozuklukların yüksek prevalansı dikkat çekmektedir. Tez çalışmamızın amacı OSB tanısı almış çocuklarda stereotipik hareketler ile uyku bozuklukları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma, OSB tanısı ile takip edilen 3-9 yaş aralığında 30 çocuktan oluşmaktadır. Çalışmamıza katılan çocuk ve ailelerin sosyodemografik özellikleri çalışmamızı etkileyebileceği düşünülen bilgiler doğrultusunda tarafımızca değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan çocukların otizm şiddetinin değerlendirilmesi amacı ile Otizm Davranış Kontrol Listesi (ABC) kullanılmıştır. Katılımcıların tekrarlayıcı davranışları çocuklar ile çalışan uzmanlar eşliğinde Tekrarlayıcı Davranışlar Ölçeği-Revize-Türkçe Versiyonu (TEDÖ-R-TV) ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların Uyku Bozukluklarının belirlenmesi için aileler ile görüşülerek Çocuklar için Uyku Bozukluğu Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (ASD) is a neurodevelopmental condition with multifactorial etiology, characterized by early social communication deficits and repetitive sensory-motor behaviors. It is seen that genetic factors and heredity are strongly effective in its etiopathogenesis. Considering the symptomatology of ASD, the high prevalence of serious disorders in the sleep-wake cycle draws attention. It is seen that sleep difficulties in people with autism extend into adulthood, and this situation is negatively related to the well-being of the individual with ASD and their family, and affects the quality of life in general. It has been observed that most of the children with ASD act aggressively during the daytime due to disturbed sleep or lack of sleep at night, triggering many behavioral problems such as increased stereotypical movements and self-harming behavior, but it has an effect on attention, memory and learning. The sample of our study consisted of 30 children aged 3-9 years who were diagnosed with ASD and followed up, who had no medical history other than the diagnosis of ASD, epilepsy, other neurological diseases or traumatic brain injury. The sociodemographic characteristics of the children and families participating in our study were evaluated by us in line with the information that may affect our study. The Autism Behavior Checklist (ABC) was used to evaluate the autism severity of the children participating in the study. The repetitive behaviors of the participants were evaluated with the Repetitive Behaviors Scale-Revised-Turkish Version (TEDÖ-R-TV) in the presence of clinical observation and experts working regularly with children. In order to determine the Sleep Disorders of the participants, the families were interviewed and evaluated with the Children's Sleep Disorder Scale. Obtained data were analyzed with SPSS 20. Considering the ages of our sample group, 40.0% (n=19) It is seen that 8 years and older, 33.3% (n=10) are between 3-5 years old, 26.7% (n=8) are between 6-7 years old. Considering the genders of our participants, it can clearly seen that 93.3% (n=28) are male and 6.7% (n=2) are female. The scales determined were applied to each of the participants.