Özgül öğrenme güçlüğü tanısı almış çocukların bağlanma stilleri ve okul bağlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysing the relation between attachment styles and school adherence of children with specific learning disability
- Tez No: 441235
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, özgül öğrenme güçlüğü tanısı almış çocukların bağlanma stili ile okul bağlılığı arasındaki ne derecede olduğunu tespit etmektir. Ayrıca sosyodemografik özelliklerin bağlanma stilleri ve okul bağlılığını etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Sultangazi İlçesinin Cebeci, Esentepe ve Cumhuriyet mahallesinde seçilen Özgül Öğrenme Güçlüğü Tanısı konmuş random seçilen 108 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada Sosyodemografik Form, Okul Bağlılık Ölçeği ve İlişki Ölçekleri Anketi uygulanmıştır. Araştırmanın modelini betimsel yöntem oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin analizi için IBM SPSS 22 versiyonu kullanılmıştır. Araştırmanın hipotezlerinin istatistiksel sonucuna ulaşmak içinse korelasyon analizi yapılmıştır. Oluşan verilerin normal dağılıp dağılmadığı ise“Normallik Testi”ile gerçekleştirilmiş olup, verilerin normal dağıldığı görülmüştür. Araştırma sonucunda özgül öğrenme güçlüğü tanısı almış çocukların okul bağlılığı ile bağlanma stilleri arasındaki ilişki anlamsız bulunmuştur. 13 yaşındaki çocukların korkulu, kayıtsız ve saplantılı bağlanma stilleri düzeyinin, diğer gruptakilere göre daha düşük olduğu belirlenmiştir. Okul bağlılık ölçeğine göre ise 12 ve 13 yaşındaki çocukların diğer gruptakilere göre bağlılık düzeyleri daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research, specific learning disability Diagnostic is to determine the extent to which children receive between attachment style and school commitment. In addition, socio-demographic characteristics that influence the scale total score of detecting in a meaningful way, comments made are intended to contribute to the literature. The research sample of Cebeci Sultangazi District of Istanbul province, Esentepe and Republic placed randomly selected neighborhoods in Specific Learning Difficulties Diagnostic constitute selected 108 people. In the study demographic form, School Engagement Scale and Relationship Scale Questionnaire was used. model of this research is the descriptive method. İt was used version of 22 IBM SPSS in researching datum Although within reach statistical results of the research hypotheses were made correlation analysis. Datums were be come in normality text. İt was seen datums normal. The relationship between research results in the diagnosis of specific learning difficulties children have received school loyalty and attachment style were meaningless. 13 -year-old children fearful, complacent and preoccupied attachment styles of the level is determined to be lower than those in other groups. According to the school's commitment to scale the 12 and 13 year olds commitment levels were higher than those in other groups