23 yaş ve üzeri heteroseksüel ve homoseksel bireylerin erken dönem uyumsuz şemalarının ilişkilerde yükleme tarzları ve psikolojik sağlamlık üzerine etkisi
Effects of early maladaptive schemas of homosexual and heterosexual individuals on attributions in relations and psychological resiliencies at ages 23 and older
- Tez No: 441250
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada 23 yaş ve üzeri heteroseksüel ve homoseksüel bireylerin erken dönem uyumsuz şemalarının belirlenip ilişkilerdeki yüklemelerinin ve psikolojik sağlamlıklarının üzerindeki etkisinin saptanması amaçlanmıştır. Veri toplama aşamasında katılımcıların cinsel yönelimlerini biseksüel olarak belirtmesi sonucu, araştırma kapsamına biseksüel bireyler de dahil edilmiştir. Bunun yanında, sonuçlar demografik özelliklere göre de incelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla İstanbul ili sınırları içerisinde rastgele seçim yöntemi ile belirlenen 289 katılımcıya, Kişisel Bilgi Formu, Young Şema Ölçeği Kısa Form-3, İlişkilerde Yükleme Ölçeği ve Psikolojik Sağlamlık ölçeği uygulanmıştır. Anket formlarından 26 tanesi iptal edilmiş, 263 tanesi araştırmanın örneklem grubunu oluşturmuştur. Oluşan örneklem grubu ile erken dönem uyumsuz şemaların ilişkilerde yüklemelerin ve psikolojik sağlamlığın üzerindeki etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Verilerin analizleri için SPSS 22.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has intended to determine effects of early maladaptive schemas and attributions in relations on psychological resiliencies of homosexual and heterosexual individuals whose ages were 23 or over 23. Bisexual individuals were included in the research by participants' specifying their sexual orientation as bisexual in data gathering phase. In addition to that, results were examined according to demographical characteristics. For this purpose Personal Information Form, Young Schema Questionare Short Form-3, Attributions in Relations Questionare and Psychological Resiliencies Questionare were applied to 289 participants who were randomly choosen in İstanbul. 26 of survey forms were cancelled. 263 of them consisted the sample group of research. Within this sample group it was planned to reveal the effect of early maladaptive schemas and attributions in relations on psychological resiliencies. SPSS 22.0 software was used to analyze the data.