Aort ve pulmoner balon valvüloplastilerinde kontraktilite indekslerinin degerlendirilmesi
- Tez No: 44128
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN AKÇORAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
39 ÖZET: Pulmoner ve aort stenozunda balon valvüloplastiden hemen öncesi ve sonrasında oluşan kardiak fonksiyon değişikliklerinin belirlenmesi amacı ile 11 AS, 27 PS olan hasta ve 20 sağlıklı çocuktan oluşan kontrol grubu çalışmaya almmıştır.Olgular, kardiak kateterizasyon ve ekokardiografik incelemelerinden elde edilen veriler ile BV'nin önyük, kontraktilite ve artyüke etkileri yönünden incelenmiştir. Aort stenozu olan hastalarda BV öncesinde ejeksiyon fraksiyonu(EF), fraksiyonel kısalma(FS) ve myofibril kontraksiyon hızı (Vcf) değerieri kontrol grubuna kıyasla belirgin yüksek bulunmuştur.Yüzey geriliminin normalden düşük bulunmasının nedeni, sol ventrikül kitlesinin olgularımızda normalin 2 katına çıkması ile belirli kompensatuvar hipertrofinin gelişimidir.Aort kapakçık füzyonunun BV ile düzeltilmesi sonucunda artyükün normal düzeylere çıktığı ve kontraktilitenin normale doğru düştüğü saptanmistir.PS olan hastalarda ise BV öncesinde düşük olan sol ventrikül çapı, hacimi ve kalp debisi, BV ardından normal seviyeye çıkmıştır.Artyük açısından BV öncesi ve sonrasında kontrol grubu ile aralarında 4 belirgin bir fark bulunmamamistir.PS' da önyükün BV 'yi izleyerek arttığı, ancak myokard kontraktilitesfnin değişmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-40- SUMMARY: The aim of this study was to assess the effects of aortic and pulmonary balloon valvuloplasty on left ventricular systolic function in 11 patients with AS and 27 patients with isolated PS compared to 20 healthy, control subjects. Non-invasive indices of the ejection phase and stress-velocity, stress-shortening relationship at end-systole were used to estimate contractility independent of loading conditions. Patients with AS manifested excessive left ventricular hypertrophy with reduced resting end-systolic wall stress resulting in supernormal ejection performance. End- systolic wall stress increased following balloon valvuloplasty while EF, FS and Vcf decreased toward normal. Patients witti PS manifested significantly smaller left ventricular dimensions and volumes, which increased significantly to normal levels following balloon valvuloplasty. Left ventricular contractility indices remained unchanged following pulmonary balloon valvuloplasty.