Lise öğrencisi ergenlerde (15-19 yaş) problem çözme becerileri ile umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of the relationship between problem solving abilities and the despair levels of high-school adolescents (Aged 15-19)
  1. Tez No: 441301
  2. Yazar: BUSE SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Anadolu Lisesinde okuyan 15-19 yaş arası lise öğrencilerinin problem çözme becerileri ile umutsuzluk düzeyleri arasında ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Ayrıca sosyodemografik özelliklerin ölçek toplam puanlarını anlamlı bir biçimde etkileyip etkilemediğini tespit edip, yorumlar yapılarak literatüre katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini lisede öğrenim gören 96 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada Sosyodemografik Form, Problem Çözme Envanteri ve Beck Umutsuzluk Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın modelini betimsel yöntem oluşturmaktadır. Araştırma verilerini SPSS 16.00 programı kullanılmıştır. Yapılan normallik testi sonucuna göre verilerin normal dağılım göstermediği tespit edilmiş olup, parametrik olmayan nonparametrik testler uygulanmıştır. Araştırmanın hipotezlerinin istatistiksel sonucuna ulaşmak içinse korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda problem çözme ve umutsuzluk düzeylerinin sosyodemografik değişkenler açısından anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca problem çözme becerileri ile umutsuzluk düzeyi arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamsız bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose ff this research is to determine whether there is a relation between problem solving ability and despair level of high school students aged 15-19 studying at Anotolian High School. Besides; by determinig whether sociodemographic features affect the total scales or not, the contribution of it to the literature is aimed. The sample of the research consists of 96 people studying at high school. In the research, sociodemographic form, problem solving inventory and despair scale of Beck were used. Descriptive method, form the model of the research. SPSS 16.00 program was used in the datum of the research. According to the resul of the normality test it is stated that the and; datum didn't show normal distribution, non-parametric tests were applied. To get the statistical result of the hypothesis of the research, correlation analysis was done. As a result of the research, it has been stated that and the despair scales are not meaningful in terms of sociodemographic features, and in a low scale. Between problem solving abilities and their despair scales.