Bağlanma stilleri, temel psikolojik ihtiyaçlar doyumu ve kıskançlık ilişkisi: Üniversite öğrencileri üzerinde araştırma
Relationship between attachment styles, basic psychological need's satisfaction and jealousy: A research on universtiy students
  1. Tez No: 441302
  2. Yazar: ÖZLEM YETER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ŞÜKRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; yakın ilişki içerisindeki bireylerin bağlanma kuramı çerçevesinde öne sürülen bağlanma stilleri, temel psikolojik ihtiyaçlarının karşılanma düzeyleri (alt boyutları olarak özerklik, yeterlilik, ilişki olma) ile partnerlerin incitici davranışına yönelik gösterdikleri kıskançlık değişkenleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu araştırmada değişkenler, bağlanma stilleri, temel psikolojik ihtiyaçlar (özerklik, yeterlik, ilişkili olma) ve kıskançlık şeklinde belirlenmiştir. Araştırma genel tarama modeline uygun olarak yapılmıştır.Araştırma İstanbul ilinde, Ayazağa ilçesinde Beykent Üniversitesi öğrencilerinden, hali hazırda romantik ilişkisi olan kişisel bilgi formunu ve anket sorularını yanıtlayan 300 öğrencinin156'sı kadınlar ve 144'ü erkekler oluşturmaktadır. Öğrencilerin yaş ortalamasının 23.57±3.44 olduğu,76'sı işletme bölümünde okumakta olduğu, 74'ü üçüncü sınıfta okumakta olduğu ve 131'inin bir yıldır romantik ilişkisinin sürmekte olduğu görülmüştür. Veri toplama araçları olarak, Çok Boyutlu Kıskançlık ölçeği, İlişki Ölçeği ve İhtiyaç Doyumu Ölçeği kullanmıştır. Aynı zamanda kişilerin sosyo-demografik özelliklerini belirleyebilmek adına Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre, Romantik ilişki yaşayan üniversite öğrencilerinin güvenli bağlanma, korkulu bağlanma, saplantılı bağlanma, kayıtsız bağlanma, özerklik, yeterlilik, ilişkili olma, psikolojik ihtiyaçlar doyumu ile kıskançlık arasındaki ilişki belirlemek üzere yapılan regresyon analizi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Kıskançlık düzeyinin belirleyicisi olarak güvenli bağlanma, korkulu bağlanma, saplantılı bağlanma, kayıtsız bağlanma, özerklik, yeterlilik, ilişkili olma, psikolojik ihtiyaçlar doyumu değişkenleri ile ilişkisinin (açıklayıcılık gücünün) düşük olduğu görülmüştür. Öğrencilerin güvenli bağlanma düzeyi kıskançlık düzeyini düşürmektedir. Öğrencilerin saplantılı bağlanma düzeyi kıskançlık düzeyini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The basic aim of this research, searching the styles of Affiliation of the people who have got close relationship around the affiliation theory, basic psychologic necessities' acception degrees (autonomy as under formats satisfactoriness, to be a relation) with the relationships between the partners' unkind behaviours. At this research variables , affiliation styles, basic psychologic necessities ( autonomy, satisfactoriness, to be a relation) and jealousy had been determined. There search had been done suitableto the general hatching model. At this research 300 students of Beykent University in Ayazağa, İstanbul, answered the survey questions and personel knowledge form 156 of the mare women and 144 of the mareman. Theoverages of the students are between 17 and 30, 76 of them are studying at the business department, 74 of them are studying at the third class and 131 of them have been seen that going on their romantic relationships for one year. As gatering the data vehicles weel sized the jeolousy scale, relationship scale and necessity content scale had been wet. At the same time to determine the socio demographic makings of the people personal knowledge form had been formed. As for there sultswhich had been handled, the unıversity students' who have got romactic relationships afeaffiliation , autonomy, saticfactorienss, to be related, psychologic needs contentto determine the relation between the jealousy regresion analyze had been meaningful as staticly. The safeaffiliation as determinig the degree of jealousy, appre hensive affiliation, obsessive affiliation, uninscribej affiliation, autonomy, satisfactoriness, to be related, withthw psychologic needs content variables relationi's (explonotory power) beinglow had been determined. The safe affiliation degree of the students decreases the jealousy grade. The absesision affiliation grade of the student sincreases jealousy grade.