Marka yönetiminde inovasyonun önemi telekomünikasyon sektöründen bir uygulama
  1. Tez No: 441300
  2. Yazar: ESRA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sanayi ve ticaretin henüz tam olarak gelişmediği dönemlerde ürünün sahibini belirtmeye yarayan marka kavramı, günümüzde ürün ve hizmetlerin sadece sahibini belirtmekle kalmayıp, ürünleri benzer ürünlerden ayırt etmeye yarayan en önemli araç haline gelmiştir. Hızla gelişen ve rekabetle birlikte ürünlerin sayı ve çeşitliliğinin arttığı günümüz dünyasında, tüketiciler aynı ürün grubunda birçok markayı bulabilmektedir. Bu durum marka yönetim kavramının ortaya çıkmasına neden olarak, işletmelerin marka yönetim çalışmalarını her aşamada uygulamaya zorlamaktadır. Bu noktada işletmelerin farklılaşmaya olan ihtiyaçları da giderek artmakta ve marka yönetimi inovasyon ile birlikte ele alındığında, işletmeler açısından sahip oldukları markayı koruma, yaşatma, sürdürülebilirliği sağlama ve değerini arttırmada yol gösterici olmaktadır. Bu çalışmada inovasyonun marka yönetimindeki önemini sunmak amacı ile çeşitli örnekler incelenmiş ve Türkiye' de faaliyet göstermekte olan telekomünkasyon işletmeleri çalışanlarına yönelik bir araştırma gerçekleştirilerek elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Çalışma; sonraki araştırmalara kaynak teşkil etmesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of brand which had been utilized for referring to the manufacturer at the time when both commerce and industry had not evolved enough has now turned out to be one of the important means used not only for referring to the manufacturer but also for differentiating between the products alike. Rapidly growing and increase of product count and type with the competition in today's world, the customers are able to find many kind of brands among the same group of products. This is result in the emergence of the concept of brand management and compelled the business enterprises to carry out brand management studies on every step.At this point the need of differentiate is increasing for businesses and when brand management is taken together with innovation, it can guide guide to reach a sustainable structure efforts of protecting, surviving and increasing the value of the brand.In this study, some cases has been analysed to specify the importance of innovation at brand management and a research has been applied in companies which has activities in telecommunication sector at Turkey, the data that obtained from this research has been analyzed by statistical methods. It will result in a major advancement in the field of the economy in the years ahead.