Görücü usulü ve flört yoluyla evlenen kadınların, evlilik doyumlarının ve aşka dair tutumlarının karşılaştırılması
The comparison of the attitudes towards love and marriage satisfaction of women who got married through arranged marriage and through flirting
  1. Tez No: 441304
  2. Yazar: FURKAN ÖNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma görücü usulü ve flört yoluyla evlenen kadınların, evlilik doyumlarının ve aşka dair tutumlarının karşılaştırılması amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bunun yanı sıra aşka ilişkin tutumlar ve evlilik doyumu bazı demografik değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmaya İstanbul ilinde yaşayan, gönüllülük esasına göre rastlantısal olarak seçilen 300 evli kadın katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Evlilik Doyum Ölçeği”,“Aşka İlişkin Tutumlar Ölçeği”ve ''Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Yapılan değerlendirme ve analizler sonucuna göre; flört yoluyla evlenen kadınların sahiplenici aşk skorları görücü usulü evlenenler kadınlara göre daha yüksek bulunmuştur. Evlilik doyumları incelendiğinde flört yoluyla ve görücü usulü evlenmiş kadınlar arasında istatistiksel bir farklılık bulunmamıştır. Evlilik doyumu ile çocuk sayısı arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Buna ek olarak, aşka dair tutumlar ile eğitim düzeyi, çocuk sayısı, maddi durum arasında anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aimed to compare the attitudes towards love and marriage satisfaction of women who got married through arranged marriage and through flirting. Beside of that love attitudes and marriage satisfaction level has been investiged in accordance with some other demographical variants. 300 married women who have been living in İstanbul were involved in this study who were chosen randomly.“Marital Satisfaction Scale”,“Love Attitudes Scale”,“Personal Information Form”were used for collecting data. Spss 20.0 package program has been used in this study. According to the results, women who got married by flirting had higher love scores compared to the women who have made arranged marriages. There was no statistical difference in the satisfaction of marriage levels. There was a statistically significant difference between marriage satisfaction and number of children. In addition to this a statistically significant difference was determined among attitudes about love, education levels, number of children and financial position.