Bağlanma stilleri ile erken dönem uyumsuz şemalar arasındaki ilişki
The relationship between attachment styles and early maladaptive schemas
  1. Tez No: 441305
  2. Yazar: SELAMET EKŞİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ŞÜKRÜ GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmadaki temel amaç, bireylerin anne-babaları veya bakım verenleriyle erken dönemdeki çocukluk ilişkilerinde oluşturdukları bağlanma ilişkilerinin ve aynı şekilde gelişimin erken dönemlerinde başlayıp yaşam boyu devam eden uyumsuz şemaları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Bu araştırmada sosyodemografik özellikleri araştırmak için Kişisel Bilgi Formu, bağlanma stillerini ölçmek için Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II ve erken dönem uyumsuz şemaları ölçmek için Young Şema Ölçeği Kısa Form-3 kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Diyarbakır ili Kayapınar ilçesi içerisinde rastlantısal olarak seçilen 18-60 yaş arasındaki 158'i kadın ve 97'si erkek olmak üzere toplam 255 kişi oluşturmuştur. Bireylerin şema ölçeğinden aldıkları puanlar ile bağlanma stillerinden aldıkları puanlar arasında pozitif bir korelasyon olduğu görülmüştür. Güvensiz bağlanma (kaygılı ve kaçıngan bağlanma) arttıkça, uyumsuz şema puanlarının da arttığı saptanmıştır. Çalışmamızda katılımcılardan toplanan verilerin bulguları ilgili literatür çerçevesinde yorumlanmış ve birtakım öneriler yapılarak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is seaching if there is significant relation between attachment relation which is formed in early periods of childhood relations with individuals' parents and primary caregivers and maladaptive schema which starts at the early periods of development and continues lifelong. In this research, as data collection tools; personal information form for searching sociodemographic features, inventories for experiences in close realtionship II for measuring attachment styles, Young Schema Questionnaire-Short Form 3 for measuring the maladaptive schemas have been used. In total 255 persons, of which is 158 females and 97 males, aged 18-60,being chosen randomly, have been composed of this sample of research in Diyarbakır Kayapınar district. Positive corelation has been seen between the taken point from Schema Questionnaire and attachment styles. It has been detected that the more the Insecure attachment ( anxious and avoidant attachment) had increased, the more point of maladapive attachment had increased. In our study, the findings which were obtained from datas being collected from participants have been interpreted in thelight of literature and necessary suggestions have been made.