Evlilik biçimi ve sosyo-demografik özellikler bağlamında evlilik doyumun incelenmesi: İran Erdebil örneği
Investigation of marriage satisfaction in the context of marriage style and socio-demographic characteristics: The case of Iran Ardebil
  1. Tez No: 822432
  2. Yazar: SARA TAGHIOGHLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBULFEZ SÜLEYMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada İran'ın Erdebil ilinde görücü usulü ve flört yoluyla evlenen kişilerin evlilik doyumları incelenmiştir. Ayrıca, evlilik doyumunun bazı demografik değişkenlerle ilişkisinin tespit olunması amaçlanmıştır. Çalışmanın uygulama sürecine göre, Şubat 2023 ile Temmuz 2023 tarihleri arasında rastlantısal olarak seçilen 152 katılımcıya ''Evlilik Doyum Ölçeği'' ve araştırmacı tarafından hazırlanan ''Kişisel Bilgi Formu'' uygulanmıştır. Verilerin analizi, SPSS 20.0 istatistik programı kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, yapılan değerlendirme ve analizler, flört yoluyla evlenen bireylerin evlilik doyum puanlarının, görücü usulüyle evlenenlere göre daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Bulgular, güncel yayınlar ve literatür ışığında detaylı bir şekilde tartışılmıştır. Evlilik doyumlarına yönelik yapılan incelemelerde, flört biçimi ve görücü usulüyle evlenmiş kişiler arasında istatistiksel farklılık belirlenmiştir. Evlilik doyumunun çocuk sahibi olmak, eğitim seviyesi, yaş ve gelir düzeyi ile ilişkisi gözlemlenmiştir. Ancak, evlilik doyumu ile çocuk sayısı, çalışma durumu, evlilik yaşı ve cinsiyet arasında manidar bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated of marital satisfaction among individuals who married through arranged and dating styles. Additionally, the study aimed to explore how marital satisfaction is influenced by various demographic factors. To accomplish this goal, the Marital Satisfaction Scale and a Demographic Information Form which developed by the researcher, were administered to 152 randomly selected participants in Ardebil, Iran, between February and July 2023. The collected data were analyzed using the SPSS 20.0 software. The results of the evaluations and analyses revealed that individuals who married through dating reported higher levels of marital satisfaction compared to those who had arranged marriages. Furthermore the examination of marital satisfaction uncovered a statistically significant difference between individuals married by dating and those married by arranged means. Marital satisfaction was also found to vary based on factors such as having children, education level, age, and income level. On the other hand, no significant difference was found in marital satisfaction concerning the number of children, employment status, duration of marriage, and gender. The implications of these findings are discussed in light of current literature and publications.