20-45 yaş arası görücü usulü ve flört ederek evlenen kadınların evlilik uyumları ile cinsel doyumlarının incelenmesi
Marital adjusment and sexual satisfaction among women between the ages of 20 and 45 involved in marriage with flirting/dating period and arranged marriage
  1. Tez No: 441306
  2. Yazar: MERVEGÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın temel amacı 20-45 yaş arası görücü usulü ve flört ederek evlenen kadınların evlilik uyumları ile cinsel doyumlarının incelenerek karşılaştırılması ve sosyodemografik etkenler açısından farklılıkların incelenmesidir. Tarama modeli olan bu çalışmada kadınlar hakkında gerekli bilgileri toplayabilmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, kadınların cinsel doyum düzeylerini belirlemek için“Cinsel Doyum Ölçeği”ve kadınların evlilikte uyum düzeylerini belirlemek için“Evlilikte Uyum Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmamızda görücü usulü ile evlenen kadınların evlilik uyum düzeylerine bakıldığında görücü usulü evlenen kadınların evliliklerinin uyumlu olmadığı görülmüştür. Çalışmamızda flört ederek evlenen kadınların evlilik uyum düzeylerine bakıldığında flört ederek evlenen kadınların evliliklerinin uyumlu olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular literatür ışığında değerlendirilmiş olup gerekli öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to examine marital adjustment and sexual satisfaction among women between the ages of 20 and 45 married after a flirting/dating period and involved in an arranged marriage, and also to compare the relationship of these two concepts, and examine the differences in terms of sociodemographic factors. In this study which is a survey model, with the purpose of gathering proper information about women,“Personal Information Form”, which is created by the researcher, was used.“Sexual Satisfaction Scale”was used in order to determine the levels of sexual satisfaction among women and“Marital Adjustment Scale”was used to determine the marital adjustment levels among women. In this study, it has been found that marriages of women involved in an arranged marriage are not maritally adjusted. Moreover, it has been found that marriages of women involved in flirting/ dating period before marriage are maritally adjusted. The findings of the study were evaluated in the light of the literature and proper suggestions were made.