Üniversite öğrencilerinin kişilerarası bağımlılık, benlik saygısı ve aidiyet ihtiyaçları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Relationship between the need of interpersonal dependence,to belong and self esteem of university students
- Tez No: 441307
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin kişiler arası bağımlılık, aidiyet ihtiyacı ve benlik saygıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla İstanbul Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilere Kişiler Arası Bağımlılık Ölçeği, Aidiyet İhtiyacı Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu'ndan oluşan ölçek paketi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre araştırmanın örneklemini oluşturan üniversite öğrencilerinin aidiyet İhtiyaçları, benlik saygıları ve kişiler arası bağımlılık alt boyutları (otonomi,sosyal özgüven eksikliği,duygusal güven) arasında anlamlı düzeyde ilişkiler gözlenmiştir.Öğrencilerin benlik saygısı puanları ile aidiyet ihtiyacı puanları arasında pozitif bir ilişki; benlik saygısı puanları ile otonomi puanları arasında negatif bir ilişki, sosyal özgüven eksikliği puanları arasında pozitif bir ilişki, duygusal güven arasında pozitif bir ilişki; aidiyet ihtiyacı puanları ile otonomi puanları arasında negatif bir ilişki, sosyal özgüven eksikliği puanları arasında pozitif bir ilişki,duygusal güven puanları arasında pozitif bir ilişki gözlenmiştir. Buna karşılık sosyo-demografik özellikler ( cinsiyet, gelir durumu, okunan bölüm) ile aidiyet ihtiyacı ölçeği, benlik saygısı ölçeği, kişiler arası bağımlılık ölçeği arasında anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the relationship between the need of interpersonal dependence, to belong and self esteem of university students. To that end, Interpersonal Dependency Inventory, Need of Belonging Scale, Rosenberg Self Esteem Scale and Personal Information Form have been applied to students of Istanbul Unıversity and Mimar Sinan Fine Arts University. According to the findings of the analyses, a meaningful level of relationship has been observed between the need to belong, self esteem and interpersonal dependence sub-dimension (autonomy, lack of social self confidence, emotional trust) of the university students who form the sample of the analyses. A positive relationship between the self esteem points and need of belonging points, a negative relationship between self esteem points and autonomy points, a positive relationship with social self esteem, a positive relationship between emotional trust, a negative relationship between the need of belonging needs and autonomy points, a positive relationship with lack of social self confidence, a positive relationship with emotional trust have been observed. On the other hand, a meaningful relationship between socio-demographic qualities (gender, income, major) and need of belonging scale, self esteem scale, and interpersonal dependency inventory has not been observed.