Multipl skleroz tanısı olan hastalarda adil Dünya inancı, psikolojik sağlamlık ve yaşam doyumu
Belief in a just World, resilience and life satisfaction in patients with multipl sclerosis
  1. Tez No: 441311
  2. Yazar: NURHANIM GENÇTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL SELCEN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Multipl Skleroz'un (MS) bireylerin fiziksel, sosyal ve psikolojik problemler yaşamalarına neden olabilen kronik bir hastalık olması nedeniyle, hastaların içinde bulundukları durumu, yani hastalığı, hak edip etmediklerine yönelik inancının onların ruh sağlığını etkileyebileceği düşünülmektedir. Stresin MS hastalığının ataklarını tetikleyerek bireyleri olumsuz yönde etkilediği düşünüldüğünde hastaların psikolojik sağlamlığının, hastalığın neden olduğu sorunların üstesinden gelmede, hastalığa ve tedaviye uyum sağlamada etkili olabileceği, hastalığın bireylerin yaşam kalitesinin yanında yaşamdan aldığı doyumu da etkileyebileceği dolayısıyla hastaların yaşam doyumunu, psikolojik sağlamlığını yükseltmeye yönelik girişimlerin hastalığın seyrine ve hastaların tedaviye olan uyumuna olumlu katkılarda bulunabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada MS hastalarında adil dünya inancı, psikolojik sağlamlık ve yaşam doyumunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kasım 2015- Haziran 2016 tarihleri arasında Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi nöroloji polikliniğinde izlenen, 18 yaş ve üstü, MS tanısı kesinleşmiş, en az bir yıldır bu tanıya sahip olan 156 MS hastası ve herhangi bir kronik hastalığı olmayan 125 sağlıklı birey çalışmanın örneklem grubunu oluşturmuştur. Çalışmada, sosyodemografik özellikleri ve hastalıkla ilgili bilgileri içeren bir soru formu, Kişisel ve Genel Adil Dünya İnancı Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ) ve Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) araştırmacı ile yapılan görüşme sırasında katılımcılar tarafından doldurulmuştur. Araştırılan sonuç değişkenlerinde adil dünya inancı ve psikolojik sağlamlık açısından MS grubu ile kontrol grubu arasında istatistik açıdan anlamlı farklılık saptandı. MS grubunun kişisel ve genel adil dünya inancı daha yüksek bulunurken, psikolojik sağlamlığı kontrol grubuna göre daha düşük bulundu. Gruplar arasında yaşam doyumu açısından anlamlı bir fark görülmedi. Yaşam doyumu, psikolojik sağlamlık ve kişisel adil dünya inancı arasında anlamlı pozitif korelasyon belirlenirken yaşam doyumu ve psikolojik sağlamlık ile genel adil dünya inancı arasında anlamlı korelasyon saptanmadı. Regresyon analizi sonuçlarına göre, katılımcıların yaşadıkları yerin yaşam doyumu üzerinde, cinsiyet ve hastalık durumlarının psikolojik sağlamlık üzerinde, cinsiyet, hastalık durumu ve sosyoekonomik düzeylerinin kişisel adil dünya inancı üzerinde, hastalık durumu, sosyoekonomik düzey ve eğitim durumlarının genel adil dünya inancı üzerinde istatistik açıdan anlamlı etkisi olduğu görülmektedir. Bu çalışmada MS grubunun kontrol grubuna göre psikolojik sağlamlığının düşük olduğu belirlenmiştir. Bu hastaların psikolojik sağlamlığını arttırmada psikososyal destek programlarının oluşturulması ve tedavi planına dâhil edilmesi ile ilgili girişimlerde bulunulabilir.
Özet (Çeviri)
Since Multipl Sclerosis (MS) is a chronic disease which causes subjects to suffer physical, social and psychological problems, it is considered that the psychological situation of MS patients affects their mental health. When stress is considered to affect the mental health of the subjects badly by inducing MS attacks, it is believed that resilience of the patients can help to overcome problems caused by the disease and can be efficient in compliance to treatment. Moreover the disease affects the life satisfaction of the subjects as well as their life quality, hence the attempts to upgrade the life satisfaction and resilience of the patients can be helpful in adaptation to treatment and can improve the course of the disease. The aim of this study is to evaluate the belief in a just world, resilience and life satisfaction of MS patients. The sample of the conducted study consisted of 125 healthy individuals known to have no chronic disease and 156 MS patients (aged 18 and older), under observation at Samsun Ondokuz Mayıs University Neurology Polyclinic between the dates November 2015 and June 2016. A questionnaire for sociodemographic and illness-related information, a Personal and General Belief in a Just World Scale, a Brief Resilience Scale and a Life Satisfaction Scale was completed by each participant. There was a statistically significant difference between the MS and the control group when they were compared for belief in a just world and resilience. Personal and general belief in a just world of the MS group was greater than the control group, on the other hand the resilience of the MS group was lower than the control group. There was no significant difference between the life satisfaction levels of the groups. Although personal belief in a just world was positively correlated with life satisfaction and resilience, no correlation was observed between general belief in a just world, life satisfaction and resilience. According to the regression analysis results; participants' place of residencesignificantly predicted life satisfaction, participants' gender and presence of illnesssignificantly predicted resilience; participants' gender, presence of illness and socioeconomic level significantly predicted personal belief in a just world; presence of illness, socioeconomic and education level significantly predicted general belief in a just world. In this study it was observed that, resilience of MS group was lower than the control group. Providing psycho-social support programs and integrating these programs into treatment process may enhance the resilience of MS patients.