Küçük şehirlerde ve megakentlerde yaşayan bireylerin ahlaki olgunluk düzeyi, yaşam kalitesi ve umutluluk düzeyi açısından incelenmesi
Examination of individual's who lives in small cities and megacities in terms of moral maturity level, life quality and hope level
- Tez No: 441314
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Beykent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada küçük şehirlerde ve mega-kentlerde yaşayan bireylerin ahlaki olgunluk düzeyleri, yaşam kaliteleri ve umutluluk düzeylerinin karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu değerlendirme yapılırken ahlaki olgunluk düzeyi, yaşam kalitesi ve mutluluk düzeyinin birbirini etkileyip etkilemediğini de ortaya koymak hedeflenmektedir. Araştırma ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir çalışmadır. Araştırmaya Türkiye'nin İstanbul ili ile Marmaris ve Yatağan İlçelerinde yaşayan, gönüllülük esasına göre kartopu yöntemi ile ulaşılan 500 birey katılmıştır. Çalışmada veri toplama araçları olarak“Ahlaki Olgunluk Ölçeği”,“Yaşam Kalitesi Ölçeği”ve“Hearth Umut Ölçeği”kullanılmıştır. Bununla birlikte bireylerin sosyo-demografik özelliklerini tespit edebilmek için Kişisel Veri Formu oluşturulmuştur. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 21.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre mega-kentler, teknoloji, spor, kültür ve sanat ile iş, eğitim ve sağlık olanakları yönünden orada yaşayan bireyleri olumlu etkilemekteyken kalabalık, trafik ve insani ilişkilerinin zayıf olması ile güvenlik yönünden olumsuz etkilemektedir. Küçük şehirde yaşayan bireylerin ise yaşadıkları şehrin temiz ve sakin olması yönünden olumlu yönde etkilendikleri tespit edilmiştir. Küçük şehirlerde yaşayan bireylerin mega-kentlerde yaşayan bireylere göre yaşam kalitesi düzeylerinin daha yüksek olduğu, hem küçük şehirlerde hem de mega-kentlerde yaşayan bireyler için yaşam kalitesi arttıkça umutlu olma düzeyinin arttığı ayrıca ahlaki olgunluk düzeyi arttıkça umutlu olma düzeyinin yine arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate by comparison moral maturity level, life quality and hope level of individuals who lives in small cities and megacities. When making this evaluation, it is also aimed to reveal whether affect each other of moral maturity level, life quality and hope level. Research is a descriptive study which is used relational screening model. 500 individuals attented to the research who live in İstanbul, Marmaris and Yatagan chosen by snowball sampling according to the voluntary basis. SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences) software was used for the analysis of the data. According to the findings of the research, although megacities affect positively to individuals who live in there with opportunities at technology, sports, culture, art, business, education and health affect negatively with aspects about crowd, traffic, weak human relationships and security. It was found that individuals who live in small cities are positevely influenced by small cities being clean and quite. According to findings, level of life quality is higher among individuals who live in small cities than megacities, in addition it was seen when life quality is increase, level of being hope is also increase and when moral maturity level is increase, level of being hope also increase in indiviuals who live in both megacities and small cities.